سازمان ملل متحد روز جمعه در تازه ترین گزارشی اش اعلام کرده است که در نتیجه حمله نیروهای ترکیه و گروه های وابسته به آن به شمال شرق سوریه، تاکنون در حدود ۱۰۰ هزار نفر را آواره کرده است.

در اعلامیه این سازمان آمده است که در حدود ۱۰۰ هزار نفر خانه های شان را ترک کرده اند و شمار زیادی از آنان در شهرهای “حسکه” و “تل تمر” پناه گرفته اند.

سازمان ملل متحد گفته است که یک نیروگاه آب در شهر حسکه از کار افتاده است که منبع آب شرب، ۴۰۰ هزار نفر در این شهر بوده است.

در این سازمان همچنان آمده است که تیم تعمیرات فنی به خاطر درگیری میان ارتش ترکیه و گروه های کرد نتوانسته است به این نیروگاه اعزام شود تا بتواند آب را دوباره به جریان بیندازد.

دیده بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن قرار دارد، در گزارش اخیر خود اعلام کرده است، مناطقی که هدف حملات ترکیه قرار می گیرد یا به منطقه درگیری میان ارتش انقره و گروه های کرد تبدیل شده است، بویژه در منطقه “رأس العین” (استان حسکه) و “تل أبیض (استان الرقه) خالی از سکنه شده است.

ترکیه چهارشنبه گذشته از آغاز عملیات نظامی تحت عنوان “چشمه صلح” در شمال شرق سوریه خبر داد و حدود شش ساعت پس از آن نیروهای زمینی ارتش این کشور نیز وارد خاک سوریه شدند.

“رجب طیب اردوغان”جمعه شب در اولین سخنرانی پس از آغاز عملیات “چشمه صلح” که از روز چهارشنبه در شمال سوریه آغاز شده است، توقف عملیات علیه گروه‌های کردی که آنها را تروریست می‌خواند، رد کرد.