ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر بامداد روز سه شنبه (۹ میزان) بنا به دعوت پاکستان همراه با ۱۱ تن از همراهانش وارد “اسلام‌آباد” شده است.

وزارت امور خارجه پاکستان در اعلامیه ای گفته است که کشور پاکستان از مسئولان دفتر سیاسی طالبان در قطر دعوت کرده است که هدف از این دعوت بررسی گفت‌وگوهای انجام شده میان طالبان و آمریکا به ویژه تلاش مجدد برای از سرگیری این مذاکرات است.

در این بیانیه آمده است که در این سفر هیات طالبان با شاه محمود قرشی وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرده است.

قبل از این نیز “عمران خان” نخست وزیر پاکستان در جریان سفر به نیویورک گفت که از سرگیری  مذاکرات صلح افغانستان ضروری است و اگر لازم باشد وی با هیات طالبان دیدار خواهد کرد.

سفر هیات طالبان، همزمان با حضور “زلمی خلیلزاد” نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور صلح افغانستان و فرمانده آمریکایی‌ نیروهای ناتو در پاکستان انجام می‌شود.

برخی منابع می گویند که گروه طالبان علاوه بر دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا، این آمادگی را نیز اعلام خواهند کرد که رهبران طالبان نیز مصمم به دیدار با نماینده واشنگتن هستند.

پیش از این نیز عمران خان نخست وزیر پاکستان در حاشیه مجمع همومی سازمان ملل در نیویارک از دونالد ترامپ خواسته بود که در مورد از سرگیر های گفتگو های صلح با طالبان گام بردارد.

قرار بود دونالد ترامپ روز یکشنبه (۸ سپتامبر) با رهبران طالبان و رئیس‌جمهوری افغانستان به طور جداگانه، در کمپ دیوید دیدار کند اما این دیدارها بخاطر حمله‌ای گروه طالبان در شش درک کابل که منجر به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی شده بود لغو و روند گفتگوهای صلح با طالبان متوقف گردید.