ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که افغانستان نتوانسته کمک‌های آن کشور را مدیریت کند و به همین منظور ۱۰۰ میلیون دالر کمک شده را به دلیل موجودیت فساد در دستگاه حکومت افغانستان برگشتاند و کمک ۶۰ میلیون دالری دیگر را به حالت تعلیق در آورد.

مایک پمپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا به روز پنجشنبه (۲۸ سنبله) اعلام کرد که به دلیل فساد مشخص در حکومت افغانستان و عدم مدیریت مالی، حکومت ایالات متحده در حدود ۱۰۰ میلیون دالر را که به هدف ایجاد یک پروژه بزرگ زیر بنای انرژی در نظر گرفته شده بود، دوباره به وزارت مالیه امریکا بر می‌گرداند.

وی همچنان گفت که امریکا کمک۶۰ میلیون دالری دیگرش را که برای افغانستان در نظر گرفته شده بود، به دلیل عدم شفافیت به حالت تعلیق در آورده است.

پامپیو در بیانیه اش افزوده است:

نهادهای حکومتی و رهبران حکومت افغانستان باید با شفافیت به مردم حسابده باشند. ما در برابر کسانی که از قدرت موقعیت شان سوء استفاده می‌کنند و مردم افغانستان را از کمک‌های خارجی محروم می‌سازند می‎ایستیم.

این در حالی است که روز پیش سفیر امریکا مقیم کابل نیز از کارکردهای حکومت در برابر کمک‌های آن کشور واکنش نشان داده بود.

جان باس، سفیر ایالات متحده امریکا برای افغانستان در تویترش نگاشته بود که به او گزارش رسیده که اداره تدارکات ملی خرید مواد سوخت را برای دستگاه‌های تولید برق حرارتی در کابل، منظور نمی کند.

وی همچنان گفته بود که این در حالی است که حتا امریکا و ماموریت حمایت‌های قاطع به بازسازی سیم‌های انتقالی برق کمک می‌کنند.

گفته می‌شود که راه بدیل توزیع برق در کابل، فعالیت‌ دستگاه های تولید برق حرارتی است که قرار بوده از کمکهای ایالات متحده امریکا تمویل گردد،‌اما درخواست خرید سوخت آن حدود ۵ ماه قبل به تدارکات ملی فرستاده شده بود که تا هنوز از سوی رییس جمهور منظور نشده است.