شماری از خبرنگاران و نهادهای دفاع از حقوق رسانه ها از حاضر نشدن رییس جمهور غنی در مناظره انتخاباتی تلویزیون آریانه واکنش نشان داده اند.

خبرنگاران و نهادهای دفاع از حقوق رسانه ها حاضر نشدن رییس جمهور غنی را در مناظره انتخاباتی انتقاد نموده و آن‌را اهانت به رسانه ها و آزادی بیان عنوان کرده اند.

این خبرنگاران و نهادها تاکید می‌کنند که وعده‌خلافی رییس جهور و حضور نیافتن در مناظره انتخاباتی که میلیون‌ها شهروند منتظر پاسخ به پرسش‌های آنها بودند، نقض قانون و بی حرمتی در برابر مردم است.

این در حالی است که قرار بود دوشنبه شب رییس جمهور غنی رهبر دسته انتخاباتی دولت‌ساز در یک مناظره تلویزیونی با رقیبش عبدالله عبدالله، رهبر دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در تلویزیون آریانا حضور یابد.

اما مسوولان تلویزیون آریانا میگوید که رییس جمهور غنی در آخرین دقایق آن شب به آنها از عدم حضورش اطلاع داده است.

شریف حسن‌یار رییس تلویزیون آریانا در این رابطه گفت:

تیم تشریفات پی پی اس رفت و آمد داشتند با من و همکاران ما دیدار های داشتند، هیچ کدام مشکلی وجود نداشت نه مشکل تخنیکی نه مشکل امنیتی و نه کدام ملاحظه دیگه وجود داشت. دیروز چاشت زنگی دریافت کردیم که باید دیداری داشته باشیم با تیم داکتر صاحب غنی ملاقات کردم یکی – دو ملاحظه داشتند که در آخر روز رفع شد، دیگر ساعت پنج و نیم با من تماس گرفتند که گپ حل است ما کمی وقت تر می آییم، پیش از این که داکتر صاحب بیاید. تیم پی پی اس، تیم تشریفات رییس جمهور امدند حتا غذایی را که رییس صاحب صرف می کنند آوردند اینجا، ساعت هشت بود که احوال دادند داکتر صاحب عبدالله حرکت کرده از منزل شان به سوی تلویزیون آریانا در همان لحظات بود که زنگی از دفتر کمپاین داکتر صاحب غنی آمد که این مناظره به تعویق افتاده.

کمیسیون رسانه‌های انتخاباتی گفته است که آنها نیز بررسی هایش را در این مورد آغاز کرده اند.

پس از حضور نیافتن رییس جمهور غنی در مناظره انتخاباتی، رقیبش عبدالله عبدالله عدم حضور وی را فرار عنوان نموده گفت:

این نخستین گریز اشرف غنی بود و گریز دیگر بعد از انتخابات است.

اما چند روز قبل از آن شاه‌حسین مرتضوی، مشاور مطبوعاتی رییس جمهور در صفحه فسبکش به‌صورت کنایه آمیز نوشته بوپد:

شاه حسین مرتضوی، مشاور مطبوعاتی رییس جمهور غنی

داکتر عبدالله درمناظره شام دوشنبه حاضر خواهد شد؟ وی عادت دارد که در دقیقه نود عقب نشینی تاکتیکی کند!

مجیب خلوت‌گر مسوول نهاد نی نیز از عدم حضور رییس جمهور غنی در مناظره انتخاباتی انتقاد نموده گفت:

مجیب خلوت‌گر، مسوول نهاد نی

وقتی در آخرین دقایق به اصطلاح دقیقه ۹۰ خبر میدهند که نمی آیند، این بدین معناست که به رسانه توهین کرده به تمام مخاطبین رسانه به مردم اهانت می کند و از سوی هم به تیم های امنیتی و تخنیکی و مطبوعاتی اش یک سره اهانت می کند

عادله، یکی از شهروندان کابل می‌گوید:

ما سخت منتظر بودیم تا مناظره بین دو شریک قدرت در حکومت وحدت ملی را ببینیم. آنها باید به مردم پاسخ می‌گفتند که دلیل کم‌کاری های حکومت وحدت ملی در چی بوده است. رییس جمهور به قول خودش باید به مردم حساب می‌داد. اما فرار وی از این مناظره بدین معنا است که او نمی تواند در برابر ملت ایستاده شود و پاسخ دهد.

گفته می‌شود رییس جمهور دلیل عدم اشتراکش را در این مناظره، بی برنامه بودن رقیبش تلقی کرده است.

اما عبدالله عبدالله گفت که رییس جمهور غنی نمی تواند در برابر وی در مناظره حاضر شود.