سازمان ملل متحد (یوناما) خواهان برگزاری یک انتخابات شفاف، همه شمول و با اعتبار شده است.

سازمان ملل متحد روز گذشته در یک اعلامیه‌ی بیان داشته است که انتخابات در افغانستان باید به گونه شفاف، با اعتبار و همه شمول برگزار شود و هیچ کسی این حق ندارد که مانع رفتن افعانان به‌ پای صندق های رای شود.

در این اعلامیه آمده است که یوناما از کمیسیون‌های انتخاباتی، جامعه مدنی و نامزدان ریاست جمهوری خواسته تا زمینه های بیشتری را برای رای دهندگان در روز انتخابات ریاست جمهوری فراهم کنند.

تدامیچی یاماموتو؛ نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: “یک پیام قوی از نمایندگان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بین المللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ ۲۸ سپتامبر برگزار می شود، کاملا حمایت می نماید.”

این سازمان افزوده است که عالمان دین، رسانه ها، نامزدان ریاست جمهوری و نهادهای جامعه مدنی نقش اساسی و همه شمول را در شفاف بودن انتخابات دارند.

این در حالی است که کمتر از دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مانده است، و از سوی هم وزارت دفاع ملی و امور داخله اعلام کرده اند که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۷۲ هزار نیروی امنیتی تعیین شده است تا مردم بتوانند در فضای امن به پای صندوق های رای رفته و به نامزد مورد پسند شان رای دهند.

تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه ملل متحد در افغانستان گفته است: “انتخابات معتبر در قلب هر دموکراسی نهفته است، رای دهی تنها موضوع مسئولیت مدنی نیست بلک راهی است برای حفظ ارزش ها و دستاورد که در افغانستان بدست آمده است و همچنان نشان دهنده حمایت از پروسه های سیاسی صلح آمیز می باشد “.