محب علی، ۲۰ ساله عضو گروه عکاسان استقرا است

گروهی از عکاسان جوان تحت عنوان “استقرا” با شعار پرسه تا مکاشفه، دنبال آن هستند تا از زیبایی های که ما همه روزه از کنار آن میگذریم و مشاهده نمی‌توانیم، را برای ما با طرح هنرمندانه‌ای بازتولید کنند.

محب علی، ۲۰ ساله یک‌تن از عکاسان جوانیکه عضویت گروه استقرا را دارد در یک صحبت اختصاصی با خبرگزاری خامه پرس گفت که این گروه در تلاش آنست تا بعد هنری عکاسی را برازنده تر ساخته و پدیده ها را با نگاه هنرمندانه تری به دیگران نشان دهند:

تا پیش از این گستره‌ی عکاسی در افغانستان به ژانرهای چون مستند، خبری، پرتره و منظره خلاصه می‌شد که کمتر وجه هنری بیشتر کارکرد رسانه‌ای داشت. اما ما به عنوان نسل جدید با بینش خاص‌تر روبه فعالیت هنری آورده ایم و عکاسی را به مثابه هنر تمثیل می کنیم.

وی در مورد اینکه گروه استقرا دقیقاًً دنبال چی است گفت:

عکاسی به عنوان تجربه‌ی دیدن، تنها نگاه کردن نیست بلکه تلاشی برای کشف دوباره به واسطه‌ی دیدن است. عکاس قبل از این که تولیدگر باشد بیشتر بازتولیدگر است و به نحوی کشف دوباره انجام می‌دهد. از جاها و از کنار اشیای که بارها گذشته‌ایم و می‌گذریم و برای ما امروزه تبدیل به روزمرگی شده، نادیده گرفته می‌شوند و فراموش شده اند. ما به مقصد کشف دوباره‌ی شان می‌آییم و هنر را به مثابه زیبایی شناسی، به رخ می‌کشیم.

نمونه های عکاسی از محب علی

محب در مورد اینکه تفاوت کار آنها با سایر عکاسان چی است، چنین توضیح داد:

آنچه تفاوت میان کار ما و دیگران ایجاد می‌کند گرایش شخصی و نگرش فردی ما است. برخلاف نسل قبل از ما که بیشتر علاقمند به مستند سازی به واسطه عکاسی بودند، ما روایت‌گر و تداعی‌گر احساسات و عواطف به واسطه عکاسی هستیم و در کنار این بستری برای اندیشیدن توسط عکاسی ایجاد می‌کینم. هدف ما تنها نشان دادن به واسطه عکاسی نیست بلکه می‌خواهیم با عکس متنی پر از نشانه‌ای ارائه کنیم که قابل خوانش فردی و متفاوت نزد هر بیننده باشد.

آقای علی افزود که آنها دنبال ارائه‌ی جدیدی از عکاسی در کشور هستند تا همگام با جریان های دست اول عکاسی در جهان، فعالیت نمایند.

وی همچنان گفت که این گروه از مردم دعوت میکنند تا از کنار اتفاقات روزمره‌ی شان به ساده‌گی و بیهوده نگذرند و نگاه عمیق‌تر به محیط شان داشته باشند اینکه عوامل و اشیای که در دور و بر شان قرار گرفته چه خوانشی می‌تواند برای شان داشته باشد:

ما از مردم دعوت می کنیم سعی کنند تحت تاثیر فشارهای روانی، سیاسی و اجتماعی که خودشان دخل و تصرفی در آن ندارند، قرار نگیرند و سعی می‌کنیم توضیح دهیم که علاوه بر جنبه های مختلف سیاسی و اجتماعی در علوم انسانی مواردی دیگری چون روان شناسی، فلسفه، جامعه شناسی، زیبایی شناسی هم وجود دارند که می شود به آن ها نیز پرداخت.

وی همچنان گفت که آنها از مخاطبین شان میخواهند تا فراتر از واقعیت باندیشند، و به واسطه قدرت تخیل شان به دغدغه های شخصی شان بپردازند این که هنر می‌تواند یک درمان برای خیلی از معضلاتی که ما در جامعه با آن مواجه هستیم، باشد.

گروه استقرا که متشکل از ۸ عکاس جوان است، دومین نمایش‌گاه شانرا به روز پنجشنبه ۱۱ جولای ۲۰۱۹ در مقر لیسه استقلال در شهر کابل با پشتیبانی انستتیوت فرهنگی فرانسه برگزار کردند.

محمد صادقی ایاز بیگ، حمید سلطانی، عمر خان، محمد شهاب اسلامی، عباس عاصی، عمر ثنا، فرحان خلیل و محب علی از اعضای گروه عکاسی استقرا هستند.