گونیلا کارلسن، سر پرست برنامه ملل متحد برای مبارزه با ایدز می گوید ۵۴ درصد موارد جدید ایدز یا HIV از طریق تن فروشان، معتادان مواد مخدر، آمیزش جنسی مرد با مرد تراجنسیتی ها و زندانیان به وجود آمده است.

خانم کارلسن افزود، از سال ۲۰۱۰ تا اکنون ۲۹ درصد مورد جدید HIV در اروپای شرقی و آسیای مرکزی ثبت گردیده است.

بر اساس معلومات این برنامه، ۱.۷ میلیون مورد جدید HIV در سال ۲۰۱۸ به ثبت رسیده است و همچنان ۷۷۰ هزار تن دیگر در نتیجه بیماری های مرتبط با ایدز جان باخته اند.

بر اساس گزارش های برنامه ملل متحد منابع مورد نیاز برای مبارزه با ایدز در حدود یک و نیم میلیارد دالر کاهش یافته است.

اما این اداره گفته است تا سال ۲۰۲۰ برای مبارزه با ایدز یا HIV/AIDS به ۲۶.۲ میلیارد دالر نیاز دارند که بر اساس آمار ها برای این برنامه ۱۹.۲ میلیارد دالر به دست خواهد اورد.

این اداره می گوید با وجود پیشرفت ها در اروپای غربی و آمریکای شمالی، میزان مرگ و میر ناشی از ایدز به صورت قابل ملاحظه‌ای بلند است و این برنامه گفته است برای از بین بردن ایدز به تمایل سیاسی کشور ها نیاز است.

ایدز که از خطرناکترین و لاعلاجترین امراض بشمار میرود از طریق تماس با معاینات بدنی فرد مبتلا به این بیماری مانند خون،‌ منی، ترشحات واژن و شیر مادر منتقل می‌گردد.

به اساس گزارش‌ها در تمام افغانستان ۱۱ مرکز مشورده دهی ایدز که بصورت داووطلبانه ایجاد شده و ۵ مرکز درمان برای بیماری ایدز موجود است.

به اساس آخرین گزارش تا اکنون ۷۵۰۰ مورد بیماری ایدز در افغانستان ثبت گردیده است که تحقیقات نشان میدهد که این افراد از طریق تن فروشی و همچنان استفاده مواد مخدر با این بیماری مبتلا گردیده اند.