درحالی که دشمن‌های قسم خوردۀ خاک ما با گذشت هر روز دود آتشِ جنگ را در بخش‌های متخلف کشور پیش‌تر از گذشته شعله‌ورتر می‌سازند و با این عمل‌کردشان صدها تن را داغ‌دار و خنده‌ها را از لب‌های آنان می‌دزدند؛ اما در این میان کسانی‌ نیز هستند که خوشی‌ها را بر قلب و روی‌‎ شهروندان ما جاری می‌نمایند که از آن میان می‌توان از حسین‌ بخش‌ صفری؛ مبارز خوش‌نام و خندان کشور یاد کرد.

حسین بخش صفری، ورزش‌کار ۲۳ سالۀ افغان در رشتۀ جوجیتسو است. او در سال ۱۳۷۵ هجری خورشیدی در ولسوالی شیبر ولایت بامیان که از جمله شهرستان‌های کم‌تر توجه شده در سطح این استان است، متولد گردیده و از حدود ۱۲ سال بدین‌سو به شکل حرفوی تمرین‌های خود را در رشته‌های جوجیتسو و در این اواخر هم به مبارزات آزاد ادامه می‌دهد.

حسین بخش‌ صفری که از لحاظ داشتن اخلاق ورزشی نیز در کشور بی‌بدیل است، در یک و یا دو سال اخیر به عنوان یکی از نام‌دارترین ورزش‌کارهای سرشناخته کشور بُروز کرده و قهرمانی‌های زیادی را در میدان‌های بین‌المللی به نام افغانستان ثبت نموده‌است که از مدال طلای وی از مسابقه‌های داخل سالون ترکمنستان می‌توان یاد کرد.

این ورزش‌کار افغان از زمانی که عضو تیم ملی افغانستان در رشته جوجیتسو را به دست آورده، افتخارهای زیادی را در کارنامۀ ورزشی خود ثبت کرده که به اساس اظهارات خودش اولین طعم پیروزی‌اش را از مسابقه‌های خارجی در شهر لاهور پاکستان با شکست دادن حریف‌های عراقی، پاکستانی و کوریایی خود چشیده‌ و این مسابقه فرصت‌ها را برای اشتراک وی به سایر مبارزه‌های خارجی مهیا کرده‌است.

به دنبال آن، درست در اواخر نیمۀ اول سال گذشته بود که مسابقه‌های داخل سالون ترکمنستان در شهر عشق‌آباد برگزار شد و به آن به نماینده‌گی از افغانستان در حدود ۲۳۰ ورزش‌کار از رشته‌های مختلف اشتراک نمودند و صفری تنها ورزش‌کاری بود که با دست پُر یعنی مدال طلا به کشور برگشت و بیرق سه رنگ افغانستان را در میان ۶۰ کشور جهان به اهتزار درآورد. پس از مسابقه ترکمنستان، صفری بر دل مردم از رییس جمهور تا شهروندان عادی کشور جایی خود را پیدا کرد و به یکی از ورزش‌کاران دوست‌داشتنی در میان شهروندان مبدل گردید.

قابل یادآوریست، شهروندان کشور صفری را به نام مبارز خندان نیز می‌شناسند. او در مبارزات آزاد” شب نبرد” که از سوی تلویزیون خصوصی طلوع در کابل برگزار گردید، در تمام دوره‌های مسابقه، حریف‌های خود را شکست داد و در وزن خود به یکی از ورزش‌کاران رزمی‌کار تقریبا بی‌بدیل تبدیل گردید.

حسین بخش‌ صفری تا هنوز از مسابقه‌های خارجی در کارنامه‌اش یک باخت از رقابت‌های آسیایی اندونیزیا دارد که در برابر حریف اردنی خود شکست را قبول نمود. آقای صفری پس از شکستش در یکی از مصاحبه‌هایش اظهار کرد که این شکستش را جبران خواهد کرد و در صدد آوردن افتخار به کشور می‌باشد.

او مثل یک مرد به گفته‌هایش پایبند ماند و تا ام‌روز از میدان‌های بین‌المللی با دست خالی بر نگردیده و روز گذشته نیز در مسابقۀ جوجیتسو که در کشور منگولیا داشت، مدال‌های طلا و برونز را به دست آورد. وی افغانستان را از رشتۀ کونتکت جوجیتسو صاحب مدال طلا و مقام قهرمانی آسیا و از رشتۀ فایتنگ جوجیتسو مدال برونز نمود که می‌توان از جمله قهرمان‌های واقعی کشور نامید و در عین زمان افغانستان و شهروندانش به آن هر زمان غرور خواهند کرد.

به اساس باور صفری، پیروزی یعنی” ارادۀ قوی و مستحکم”، زیرا او از جمله ورزش‌کارهاییست که با استفاده از اندک‌ترین امکان‌ به ورزش خود در بدترین روزها ادامه داده و بدون این‌که دولت به ورزش‌کاران زمینه‌یی ورزشی‌ را مساعد بسازد. صفری ام‌روز حاصل زحمت‌‌کشی‌های ۱۲ ساله‌اش را می‌چشد و حق هم‌ دارد که بچشد.

در این بخش باید گفت که رهبران حکومت وحدت ملی در طول عمر حکومت‌شان، هیچ گونه توجه در بخش ورزش کشور ننمودند و صفری از جمله ده‌ها ورزش‌کار افغان‌ست که با دست خالی به میدان‌های‌ بین‌المللی ورزشی رفته و با دست پُر طلایی، نقره‌یی و یا هم برونزی برگرشتند. به همین دلیل می‌توان گفت که هرشهروند کشور این‌گونه مبارزان سخت‌کوش را دوست‌ دارد.

از خوبی دیگر که در وجود آقای صفری نهفته است، چهرۀ خندان اوست. او همیشه در مبارزاتش با چهرۀ خندان و روحیه پیروزی به میدان می‌رود و نتیجه‌اش هم پیروزی بوده‌است. آقای صفری یک سخن دارد که می‌گوید پیش‌تر از گذشته زحمت خواهد کشید و کارکردِ متفاوت‌تر را به نمایش خواهد گذشت.

اجتماعی بودن از ویژه‌گی دیگر حسین بخش صفری، ورزش‌کار پُرشور کشور است. او در برنامه‌های مختلف اجتماعی اشتراک می‌کند و کمک‌ به نیازمندان و نهادهای اجتماعی، ورزشی و تعلیمی را نیز دوست دارد. او به تازه‌گی یکی از مدال‌هایش را به کانون فرهنگی و هنری که از سوی ربابه محمدی، نقاش کشور گشایش یافت، کمک کرد.

این ورزش‌کار جوان کشور به جوانان نیز پیامی دارد و می‌گوید  که قشر جوان در مسایل سیاسی و اجتماعی ابتکا عمل را به دست گیرد و با عبور از مرزهای قومی، قبیله‌یی و مذهبی به حیث سرمایه‌‌ها و ذخایر فکری و ملی کشور تلاش نمایند.

در اخیر می‌توان گفت برخی از ویژه‌گی بارز حسین بخش‌ صفری، ورزش‌کار جوان مبارزات آزاد کشور، باعث شده تا جایی خود را در قلب شهروندان کشور پیدا کرده و مورد تقدیر همه‌گان قرار گیرد.

نویسنده: رازالدین برلاس