در گزارشی که بی بی سی منتشر کرده است رن ژنگ‌فی، بنیانگذار شرکت فناوری هواوی، گفته است که به دلیل تحریم‌های امریکا این شرکت در دو سال آینده تولیدش را به ارزش ۳۰ میلیارد دالر کاهش می‌دهد.

آقای رن که در یک تله‌کنفرانس در تلویزیون دولتی چین سخنرانی می کرد گفت که فروش این غول فناوری چینی در دو سال آینده به ۱۰۰ میلیارد دلار سقوط خواهد کرد.

وی این سقوط را به سقوط یک طیاره آسیب دیده تشبیه کرد.

اخیرا ایالات متحده امریکا این شرکت عظیم را که دومین تولید کننده بزرگ موبایل در دنیا است تحریم کرده و آن را در فهرست سیاه خود قرار داده است.

امریکا می‌گوید هواوی می‌تواند امنیت ملی کشور را تهدید کند و آن را در فهرست شرکت‌هایی گذاشته که اجازه استفاده از تکنالوژی امریکا را بدون تایید قبلی ندارند.

همکاری با بنگاه‌های جاسوسی بین‌المللی، دزدیدن بازوی رباتیک (دزدیدن مالکیت معنوی ربات تَپی از شرکت تی‌موبایل)، ماجرای ورقه‌ شیشه‌های الماس‌پوش مقاوم و معامله‌های “مشکوک” محرمانه با ایران از جمله اتهاماتی است که علیه هواوی مطرح شده است.

این تحریم ها زیان بسیار عظیمی به ارزش صد میلیارد دالر را برای این غول تکنالوژی چینی به دنبال خواهد داشت. این شرکت با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان نیز همکاری هایی دارد.