عده ای از استفاده کنندگان بازارهای سهام آنلاین یا فور اکس در افغانستان دیروز دو شنبه در یک گرد همایی در کابل در پیوند به مسدود شدن میلیون ها دالر پول های شان در برابر شرکت صرافی البشیر گرد هم آمدند.

معترضان می گویند که حساب های کاربری شان مسدود شده اند و کمتر از یک هفته میشود که به آنها دسترسی ندارند.

این اشخاص ادعا دارند که شرکت البشیر با پول آنها در این بخش کار می کرد و اما اکنون مسئولان این شرکت در این مورد به آنان هیچ پاسخی نمی دهند.

این افراد می گویند فریبکاری های بازار فور اکس بیشتر از بحران کابل بانک است که بانک مرکزی در این قسمت هیچگونه توجه جدی نداشته است.

معترضان می گویند، اگر سرنوشت میلیون ها دالر پول هایشان معلوم نشود آنان در مقابل بانک مرکزی و لوی سارنوالی دست به تظاهرات خواهند زد.

آمار های ابتدایی نشان می دهد، سرمایه گذاران افغانی که در این بازار سرمایه گذاری کرده بودند با زیان های هنگفت مالی روبرو شده اند.

بانک مرکز می گوید که در این مورد بررسی های خود را آغاز خواهیم کرد.

به گفته صرافان، در عقب خدمات فریبکارانه بازار سهام “فور اکس” یک بازرگان افغان به نام بشیر گلزاده قرار دارد و از طریق شرکت “ویژن”، شرکت های “یونی فوکس” و شرکت های”اف اکس زون” این خدمات را ارائه می کنند.

این شرکت اکنون هم به صورت مخفی و به شیوه های گوناگون در نقاط مختلف کشور فعالیت دارند.

فور اکس یکی از بزرگترین بازارهای جهانی بوده که در این بازار طلا، نفت، و ارزها به گونه آنلاین خرید و فروش می شوند. این بازار ۱۴ سال پیش برای نخستین بار در افغانستان به گونه علنی آغاز به کار کرد.