پس از نخست‌وزیر عراق، حالا رئیس پارلمان این کشور به خاطر تنش های به وجود آمده میان ایران و امریکا از آمادگی این کشور بخاطر میانجی‌گری بین این دو کشور خبر داده است.

محمد حلبوسی رییس پارلمان عراق بر داشتن روابط خوب کشورش با هر دو کشور امریکا و ایران اشاره کرده و گفته است کشورش آماده است تا میان امریکا و ایران میانجیگری کند. تا این لحظه هیچ یک از این دو کشور بخاطر تنش های به وجود آمده میان شان از عراق خواستار میانجگیری نشده است.

این در حالیست که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیروز شنبه ۴ جوزا وارد عراق شد این سفر از اهمیت ویژه ای برای ایران برخوردار است.

وزیر خارجه ایران و نخست وزیر عراق شامگاه روز شنبه با هم دیگر دیدار و گفتگو کردند.

پیش از ورود محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به عراق، روز جمعه هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر با برگزاری تجمعی در بغداد از حکومت عراق خواستند تا در تنش به میان آمده بین ایران و آمریکا بی طرفی خود را اعلام کنند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق موضوع میانجگیری بین ایران و آمریکا را در اوایل هفته جاری مطرح کرده بود.

آقای عبدالمهدی افزود ما با منظور جلوی از افزایش تنش در منطقه گروهی از سیاستمداران را به تهران و واشنگتن اعزام خواهیم کرد.

گفته می شود محمد حلبوسی رئیس پارلمان عراق قبل از ورود محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به بغداد در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که عراق آماده است تا بخاطر تنش های بوجود آمده بین ایران و آمریکا میانجگیری کند.