انتخابات در هند که بزرگترین دموکراسی دنیا نامیده می‌شود با پیروزی نرندرا مودی، نخست وزیر فعلی پایان یافت.

انتخابات در هند که از شش هفته پیش آغاز شده بود با پیروزی حزب حاکم (بی‌جی‌پی) به پایان رسید و نرندرا مودی نخست وزیر کنونی و رهبر این حزب برنده شد.

با آنکه شمارش آرا هنوز ادامه دارد ولی مودی با به دست آوردن ۲۹۳ رای تا همین اکنون، از مجموع ۵۴۲ رای مجلس، نصاب ۲۷۲ رای برای پیروزی را تکمیل کرده است و براساس قانون ۵۰+۱ برنده این دور انتخابات است.

نزدیک ترین رقیب مودی، راهول گاندی از حزب کانگرس ملی تا همین لحظه فقط ۵۲ رای گرفته است و بازنده این ماراتن نفسگیر شناخته می شود.

شمار دارندگان حق رای در هند به ۹۰۰ میلیون نفر می‌رسد، اما هنوز معلوم نیست که چند درصد این جمعیت به دعوت نارندرا مودی برای “حضور بی‌سابقه” در پای صندوق‌های رای پاسخ مثبت داده‌اند.

در مجموع هشت هزار نفر از حدود ۶۷۰ حزب و تشکل سیاسی نامزد راه یافتن به پارلمان هند بوده‌اند. راهول گاندی با توجه به نارضایتی‌های موجود، وضعیت اقتصادی و حقوق زنان را در مرکز مبارزات انتخاباتی خود قرار داده بود.

در جریان مبارزات انتخاباتی دو رقیب اصلی حمله‌های تندی به یکدیگر کردند؛ مودی رقیب خود را “مجنون” خواند و راهول گاندی او را “دزد” خطاب کرد.

رای‌گیری انتخاباتی در سرزمین پهناور هند که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد از ۱۱اپریل آغاز شد. در آخرین روز از هفته ششم انتخابات، رای‌گیری در ایالت شمالی اوتارپرادیش انجام شد که ۵۹ کرسی پارلمان به آن اختصاص دارد و حوزه انتخاباتی مودی محسوب می‌شود.

هند یکی از پیچیده ترین و بزرگترین سیستم های انتخاباتی جهان را دارد.