مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که داشتن یک همسر شاد و خشنود خطر ابتلاء به بیماری‌های روانی و قلبی-عروقی را کاسته و بر عمر شما می‌افزاید.

تحقیقات متفاوتی که بر روی میزان رضایت‌مندی از زندگی و طول عمر صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی که از زندگی خود رضایت دارند کمتر از افراد ناراضی به بیماری‌های گوناگون دچار شده و بیشتر عمر می‌کنند.

اُلگا استروا، محقق دانشگاه تیلبورخ هالند اخیرا رابطه میان داشتن همسر شاد و طول عمر افراد را بررسی کرده و دریافته‌ است نه تنها رضایت‌مندی فردی بلکه رضایت شریک زندگی نیز در میزان ابتلاء به انواع بیماری‌ها و میزان مرگ و میر افراد موثر است.

این مطالعه که به‌تازگی در مجله علمی علوم روانشناسی نشر شده است، زندگی ۴ هزار و ۳۷۴ زوج سالمند را به مدت ۸ سال بررسی کرده و دریافته است که رضایت از زندگی یکی از زوج‌ها بر طول عمر زوج دیگر نیز موثر است.

برای اندازه‌گیری میزان رضایت‌مند این افراد از نسخه جدید پرسش‌نامه «رضایت در مقیاس زندگی» استفاده شد که افراد به هفت سوال نمره دادند. نمره یک کمترین و نمره هفت بالاترین میزان رضایت را نشان می‌دهد.

در این پرسش‌نامه سوالاتی همچون میزان نزدیک بودن به زندگی آرمانی، رسیدن به اهداف مورد نظر افراد در زندگی و رضایت‌مندی کلی از شرایط موجود مطرح شد.

دلایل متعددی برای رابطه میان شادی شریک زندگی و افزایش طول عمر افراد مطرح شده است. سلامت روان بهتر، بیماری‌های قلبی-عروقی کمتر، فعالیت فیزیکی بالاتر و رژیم غذایی مناسب‌تر از دلایلی هستند که نتایج این تحقیق را توضیح می‌دهند.