منابع امنیتی گفته اند در نتیجه دو عملیات جداگانه هوایی و زمینی توسط نیروهای ویژه در ولایت غزنی ۲۹ طالب کشته شده و چندین حلقه ماین کنار جاده‌ای و دیگر تجیهزات شان از بین رفته است.

گفته می شود در یک عملیات هوایی ردر مربوطات شهر غزنی دستکم ۱۶ تن طالب کشته شده اند که ۱۵ تن آنان از انجنیران معدن طالبان بوده اند.


عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، روز دوشنبه، ۳۰ ثور، به رسانه ها گفت که این حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی در ساحه «داش‌های خشت آرزو و قریه منگور» از مربوطات شهر غزنی انجام شده و در آن یک گروه ۱۶ نفری مربوط به گروه طالبان هدف قرار گرفته است. او گفت که در این رویداد نزدیک به ۱۵ نفر کشته شده‌اند که شماری از انجنیران معدن گروه طالبان نیز شامل آن‌ها هستند.


آقای نوری هرچند در مورد شمار کشته‌گان و هویت انجنیران معدن گروه طالبان جزییات نداد، اما گفت که این انجنیران از ولایت‌های دیگر برای استخراج معادن به غزنی آورده شده بودند. عارف نوری هم‌چنان گفت که تاکنون مشخص نشده است که این انجنیران افغان بوده‌اند یا خیر. به گفته نوری، از میان گروه ۱۶ نفری طالبان که هدف حمله هوایی قرار گرفته‌اند، پنج نفر از افراد «طیب عمر و ابوبکر» از فرماندهان گروه طالبان نیز کشته شده‌اند.

طالبان از استخراج غیر قانونی معادن افغانستان سود می برند و بخشی از مصارف اقتصادی خود را تامین می کنند.

منابعی اطلاع داده که در یک رشته عملیات هوایی در ولسوالی‌های قره باغ، اندر و ده یک ولایت غزنی، ۱۳ طالب از قطعه سرخ طالبان کشته شده اند گفته می شود سه تن پاکستانی نیز در میان این کشته شده گان اند.