خبرگزاری رویترز، در گزارشی که امروز منتشر کرده است می‌نویسد. تعدادی از سناتوران دموکرات امریکایی با تصویب لایحه‌ای، خواستار صدور ویزه برای آن عده از همکاران افغانی شده اند که در ۱۸ سال گذشته با نیروهای امریکایی در افغانستان، کار کردند و اکنون جان‌های شان و خانواده‌های شان در معرض خطر جدی است.

در این گزارش، آمده است که این سناتوران و قانون‌گذاران در تلاش اند تا لایحه‌ای تصویب شود که برای ۴۰۰۰ هزار تن ازمهاجرین (SIV) که هنوز ویزه‌ امریکا صادر نشده است و در حالت تعلیق قرار دارد، اجازه داده شود تا به خاک امریکا پناهنده شوند.

رادیوی ملی امریکا(NPR)، در گزارشی که در اوایل ماه جاری میلادی نشر کرده است گفته است که حکومت ترامپ، ۶۰ فیصد درخواست های پناهندگی (SIV) افغان های همکار با نیروهای امریکایی را متوقف ساخته است. درخواست ویزه پناهندگی افغان‌ها از ۴۰۰۰ عدد در سال ۲۰۱۷ به ۱۶۵۰ عدد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است.

سناتور دموکرات، جینی شاهین، در همکاری با تام تیلیس، راجر ویکر، گرای گاردنر، ریچارد بلومنتال، تام کین و دیگران، از این لایحه حمایت کرده می‌گویند صدور ویزای پناهندگی برای افغان‌های همکار امریکا، برگرداندن وجهه اخلاقی و اعتمادسازی ایالات متحده امریکا است تا همکاران و حامیان شرقی و به ویژه مسلمان ما، به این باور برسند که امریکا حامی شان است و تنها نمی‌گذارد، و حکومت امریکا باید از همکاران محلی خود حمایت کند.

پروسه حمایت از افغان‌های همکار با نیروهای امریکایی در افغانستان، از ترجمانان تا دیگر کارمندان به وسیله سناتور فقید جمهوری‌خواه، جان مک کین، که ریاست مجلس سنا را در همان وقت، بر عهده داشت کلید زده شد. این پروسه صدور ویزه برای کسانی بود که با نیروهای امریکایی کار کرده اند و اکنون جان شان و خانواده‌های شان به شدت در معرض خطر است.

سناتور کین ، تاکید داشت صدور ویزه پناهندگی برای افغان‌های همکار با امریکا، یک پروسه اخلاقی است که حکومت امریکا را ملزم می سازد تا جان این همکاران شرقی را نجات بدهد و برای آن در دولت اوباما سخت تلاش کرد و بسیار موفق هم شد.

سناتور میلر می‌گوید”اگراین برنامه به طور کامل تامین نشده باشد، اعتبار ما و قربانی‌هایی که هزاران افغان به حمایت از آمریکایی ها و شرکای ائتلاف ما انجام داده اند، می تواند تضعیف و خدشه‌دار شود.”

با روی کار آمدن حکومت دونالد ترامپ، این پروسه متوقف شد و بیش از ۴۰۰۰ ویزه امریکا برای افغان‌ها به حالت تعلیق در آمد.

بانو سیندی کین، همسر جان مک‌ کین، سناتور فقید جمهوری‌خواه که بنیان‌گذار پروسه (SIV) و حمایت از همکاران افغانی نیروهای امریکایی بود، در حمایت از این لایحه گفته است”روح مک کین از تصویب و پیشبرد میراث او، خیلی خوشحال خواهد شد. و امیدوارم هر دو حزب روی این لایحه به توافق نظر برسند.”

تعدادی از ترجمانان، و دیگرکارمندان همکارافغانِ نیروهای امریکایی در افغانستان پس از تهدیدها و به خطر افتادن جان‌های شان با خانواده های خود به امریکا پناهنده شدند و شماری دیگر درخواست پناهندگی داده اند که هنوز سرنوشت شان مشخص نیست.