گروه طالبان با نشر اعلامیه ای گفته اند که حکومت افغانستان مقصر اصلی در لغو نشست بین الافغانی در دوحه است.

قرار بود گفتگوهای بین الافغانی به روزهای شنبه و یکشنبه در دوحه مرکز قطر با اشتراک نمایندگان افغانی و نمایندگان گروه طالباد برگزار شود اما بنابر دلایل گوناگون به تعویق افتاده است.

این اعلامیه دیروز جمعه تاریخ ۳۰ حمل منتشر شده است که در آن آمده که حکومت افغانستان با نشر فهرستی از اشتراک کنندگان در گفتگوهای بین الافغانی در دوحه، که با محل برگزاری در دوحه تناسب نداشته، و همچنین امکان پذیرش آن نیز وجود نداشت.

طالبان همچنان در این اعلامیه گفته است، حکومت افغانستان با نشر فهرست ۲۵۰ نفری که خود یک گام ضد صلح خوانده میشود کوشش کرده است که از این طریق گفتگوهای بین الافغانی را در دوحه به تعویق انداخته شود.

اما در اعلامیه که از طرف ارگ ریاست جمهوری شب گذشته منتشر شد آمده است:

بعد از اینکه تمام آمادگی ها برای رفتن به قطر گرفته شده بود یک فهرست جدید از جانب حکومت قطر که در آن شمولیت تمام اتباع افغانستان بطور متوازن در نظر گرفته نشده و به معنای بی احترامی به خواست مردم افغانستان بود وصلت نموده که این عملکرد شان مورد قبول مردم افغانستان نیست.

اما این در حالی است که چندی پیش طالبان و تعدادی از رهبران، شخصیت های سیاسی و نهاد های جامعه معدنی با فهرست منتشر شده از جانب ارگ ریاست جمهوری مخالفت شان را نشان داده بودند.

اما در اعلامیه منتشر شده از جناب ارگ آمده است که محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان این فهرست را در مشوره با بزرگان سیاسی تهیه کرده که از سوی حکومت قطر مورد تائید قرارنگرفته است.