یک تاجر افغان که ۳ سال قبل برند وودکای «رومی» را در کشور هالند به راه انداخته بود، از سوی دولت ترکیه به بستن مغازه و توقف تولیدات الکلی زیر نام «رومی»، تهدید شده است.

آقای بدخشانی تاجر افغانی است که سه سال پیش برند ودکای رومی را در شهر لاهه هالند به راه انداخت و توجه نکرده بود که اسم این برند روزی برایش دردسر ساز شود.

آقای بدخشانی به رسانه ها گفته است که پس از نشر یک گزارش در مورد وودکای رومی از سوی یکی از روزنامه نگاران ترکی،‌ رسانه های ترکیه مقالات متعددی پیرامون اینکه گویا اسم «رومی» روی بوتل ودکا توهینی برای شخصیت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی است، به نشر رساندند که باعث تحریک شهروندان ترکیه باالخصوص شهروندان قونیه، جای که مزار مولانا موقعیت دارد، شده است.

بدخشانی گفت که در مقالات نشر شده به شهروندان ترکیه پیام داده شده است تا آنها این شرکت را پیدا کنند و ناسزا بگویند.

وی گفت که به دلیل تهدیدات گسترده از سوی ترک‌ها، مجبور شدم مغازه ام‌ را که در آن ودکای رومی در شهر لاهه به فروش می رساندم، برای ۳ روز ببندم.

بر روی ودکای رومی، قطعه شعری از مولانا جلال الدین محمد بلخی نوشته شده است “ آن‌چنان را آن‌چنان تر میکند” و روی بوتل آن نمای از درویش‌ چرخان مکتب مولویه، نقش شده است.

بدخشانی در مورد این که چرا این قطعه شعر مولانا را بر روی بوتل ودکای رومی گذاشته است گفت:

با خود گفته بودم که هر نامی را که روی این ودکا بگذارم در کنار آن این قطعه شعر را نیز اضافه می کنم و چون این شعر از مولانا است و خواستم غرب هم او را بیشتر بشناسند، نام برند را گذاشتم «رومی».

بدخشانی میگوید، پس از آن‌که این مطلب را مرات برداقجی روزنامه نگار مشهور ترکیه منتشر کرد، رسانه های ترکیه علیه او تهدید ها را آغاز کردند.

آخیراً آقای بدخشانی یک‌نامه رسمی از جانب آقای آلتای شهردار قونیه دریافت کرده است که نوشته است به نمایندگی از ۲ میلیون شهروند قونیه میخواهد تا فرو ودکای رومی را متوقف سازد.

حکومت ترکیه تولید و فروش ودکای رومی را یک عمل تحریک آمیز علیه شهروندان آن کشور عنوان نموده و از دولت هالند خواسته است تا فعالیت های تحریک آمیز رو زیر نظر داشته باشند.

آقای بدخشانی در واکنش به نامه شهردار قونیه میگوید که مولانا تنها متعلق به ترکان نیست بلکه ،مولانا یک شخصیت جهانی و یک فارسی زبان بود که در شمال افغانستان زاده شده است که مجبور شده بود از ترس مسلمانان تندرو فرار کند.

آقای بدخشانی دراین مورد خواهان کمک از مقام های هالندی شده و با وزارت خارجه و با نمایندگان پارلمان در این مورد صحبت کرده است.

دیلن یشلگاز، یک عضو حزب لیبرال در پارلمان هلند به روزنامه تلگراف گفته است که او این تاجر را می‌شناسد و میداند که آقای بدخشانی یک مرد سخت کوش و تنها در فکر رشد تجارت و کاروبار خودش است.

آقای بدخشانی می گوید در حال حاضر بیشتر مشتریان ودکای رومی، شهروندان کشور هالند هستند و هرازگاهی شهروندان افغان و ایران نیز ودکای رومی را خریداری می‌کنند.

او همچنان می گوید این واکنش ها به وی انگیزه بیشتر را داده است تا تولیدات ودکای رومی را گسترش داده و در کشورهای کانادا، انگلستان و امریکا نمایند‌گی ایجاد کند.