ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو در بار دیگر بر حمایت این ماموریت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در زمینه جنگ علیه طالبان تاکید کرد.

سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو در افغانستان، جنرال دیوید بتلر در واکنش به اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان گفته است که گروه طالبان بجای صلح خشونت را انتخاب کرده اند.

جنرال سکات میلر، فرمانده ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو با اشاره به اعلامیهٔ طالبان گفته است که طالبان اراده مردم افغانستان را رد نموده و تعهد سپرده اند تا بیشتر به خشونت ها دامن بزنند.

در عین حال، جنرال بتلر می افزاید که برای نخستین بار بعد از ۴۰ سال فرصت عظیمی برای صلح در افغانستان وجود دارد و از همین رو ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغانستان در راستای حفظ جان مردم افغانستان و جنگ علیه طالبان، ادامه خواهد داد.

این در حالی است که گروه طالبان صبح امروز با نشر اعلامیه‌ٔ از آغاز عملیات بهاری ’الفتح ‘خبر داد.

در اعلامیهٔ طالبان آمده است که این گروه عملیات الفتح را با توجه به حضور نظامی و سیاسی خارجی ها و اعلام عملیات خالد توسط حکومت افغانستان، اعلان می نماید.

خبر آغاز عملیات بهاری طالبان در حالی منتشر می‌شود که تلاش ها برای یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن جنگ در افغانستان ادامه دارد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که هیچ توافقی با طالبان صورت نخواهد گرفت مگر اینکه روی آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس همه جانبه توافقی صورت گیرد.