همزمان با اعلام آغاز عملیات بهاری از سوی طالبان، وزارت دفاع افغانستان میگوید که این اقدام طالبان طالبان جنبهٔ تبلیغاتی دارد و گروه طالبان در پی خلق مورال کاذب برای جنگجویان اش است.

در اعلامیهٔ که از سوی وزارت دفاع به نشر رسیده آمده است: ”طالبان تروریست پس از شکست های افتضاح آمیز در ارغنجخواه ولایت بدخشان، سانچارک ولایت سرپل، مقر ولایت غزنی، آبکمری و بالامرغاب ولایت بادغیس، تا صبح نخوابیدند. اکنون با اعلام عملیات‌ها می‌خواهند مورال کاذب برای جنگجویان خود خلق کنند و از همین رو، به پروپاگندا و تبلیغات اتکا می‌نمایند.“

وزارت دفاع کشور می افزاید: ”نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از قابلیت‌های محاربوی بیشتری برخوردار هستند. قوای هوایی افغان به شکل بی سابقه تقویت شده و به قابلیت‌ اجرای عملیات‌های هدفمند دست یافته‌اند. نیروهای خاص پولیس، امنیت ملی و کماندوهای اردوی ملی از لحاظ کمیت دوچند شده اند و با پیشرفته ترین تکنالوژی های جنگی مجهز هستند. هماهنگی در سطوح مختلف به سطح بی پیشینه خوب شده است. این دلایل باعث شده که در میدان جنگ، ما بالای دشمنان افغانستان برتری چشمگیر داشته باشیم.“

این در حالی است که گروه طالبان صبح امروز با نشر اعلامیه‌ٔ از آغاز عملیات بهاری ’الفتح ‘خبر داد.

در اعلامیهٔ طالبان آمده است که این گروه عملیات الفتح را با توجه به حضور نظامی و سیاسی خارجی ها و اعلام عملیات خالد توسط حکومت افغانستان، اعلان می نماید.

خبر آغاز عملیات بهاری طالبان در حالی منتشر می‌شود که تلاش ها برای یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن جنگ در افغانستان ادامه دارد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که هیچ توافقی با طالبان صورت نخواهد گرفت مگر اینکه روی آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس همه جانبه توافقی صورت گیرد.