زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان قبل از ظهر امروز با رییس‌جمهور غنی دیدار کرده و در مورد سفر اخیر خود به کشورهای منطقه و تلاش‌ها برای صلح در افغانستان گزارش داده است.

ارگ ریاست‌جمهوری گفته است که این دیدار در ارگ ریاست‌جمهوری صورت گرفته و خلیل‌زاد گفته که در شرایط کنونی، زمینه مذاکرات بین‌الافغانی برای صلح، بیشتر از هر زمان دیگر فراهم است.

زلمی خلیل‌زاد، دیدار و گفتگو با نمایندگان طالبان در قطر را مثبت ارزیابی کرده اما ارگ ریاست‌جمهوری به جزییات دیدار خلیل‌زاد با طالبان اشاره‌ای نکرده است.

طالبان صبح امروز دیدار نمایندگان خود با هیات آمریکایی در قطر را تایید کرده و گفته‌اند که در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ نوامبر این گفتگوها صورت گرفته است. این گروه گفته که تاکنون هیج توافقی صورت نگرفته و این گفتگوها، مقدماتی بوده است.

نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان هم‌چنین گفته است که آمریکا به حکومت و قوانین افغانستان احترام دارد و بخاطر انتخابات آینده ریاست‌جمهوری که به خواست و اراده افغان‌ها برگزار می‌گردد، آماده همکاری می‌باشد.

رییس‌جمهور غنی هم تاکید کرده که صلح، خواست اساسی مردم افغانستان است و حکومت افغانستان برای مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی کامل دارد.

محمد اشرف غنی به دیدارهایش با شخصیت‌های مطرح و نمایندگان بخش‌های مختلف در رابطه با تشکیل بورد مشورتی صلح اشاره کرده و گفته است که نمایندگان اقشار مختلف جامعه، خواستار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به صورت عاجل می‌باشند.