عملیات بزرگ نظامی نیروهای ارتش افغانستان در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی آغاز شده است.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته که این عملیات برای پاکسازی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان از وجود طالبان آغاز شده و فرماندهی این عملیات را هم محمد شریف یفتلی رییس ستاد ارتش افغانستان برعهده دارد.

او گفته که مناطق لومان، زیرک و پاتو که در چندین روز گذشته شاهد حضور طالبان بود، حالا پاک‌سازی شده و تعدادی از نیروهای ارتش نیز برای پاکسازی به ولسوالی مالستان رفته‌اند.

در همین حال وزارت  دفاع افغانستان از کشته شدن ۹ تن از طالبان در حمله هوایی در ولسوالی مالستان خبر داده است. این وزارت گفته که حملات زمینی و هوایی ارتش در این مناطق تا پاک‌سازی کامل از وجود طالبان ادامه خواهد یافت.

طالبان در تاریخ ۱۶ عقرب به ولسوالی جاغوری و سپس به ولسوالی مالستان حمله کردند. این دو ولسوالی، از امن‌ترین مناطق افغانستان در ۱۸ سال گذشته بود. اما با حمله طالبان به این مناطق، تعداد زیادی از افراد نظامی و غیرنظامی کشته شدند و هزاران خانواده از خانه‌های‌شان آواره شدند و به ولایت‌های دیگر مانند بامیان و کابل پناه بردند.

در حمله طالبان به ولسوالی جاغوری، نزدیک به ۲۰ سرباز کماندو که برای کمک به نیروهای امنیتی و مردمی در برابر طالبان به این منطقه رفته بودند هم از سوی این گروه کشته شدند.