نمایندگان طالبان در نشست مسکو باز هم بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کردند.

در نشست صلح مسکو که روز گذشته ( جمعه ۱۸ عقرب)، با حضور نمایندگانی از ۱۲ کشور در روسیه برگزار شد، نمایندگانی از شورای عالی صلح افغانستان و طالبان هم حضور داشتند.

یک تیم ۵ نفره از سوی طالبان به ریاست محمد عباس استانکزی، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در این نشست شرکت کردند. این اولین باری بود که نمایندگانی از طالبان در یک نشست صلح با حضور نمایندگانی از کشورهای دیگر شرکت کردند.

رییس دفتر سیاسی طالبان در این نشست بار دیگر بر مواضع قبلی این گروه مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده و گفته است که پیش شرط انجام گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان، خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

حکومت افغانستان پیش از این گفته بود که در نشست مسکو در مورد انجام گفتگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان بحث می‌شود و به همین دلیل نماینده رسمی در این نشست نخواهد داشت.

عباس استانکزی پس از نشست مسکو به رسانه‌ها گفته است که اگر زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان اعلام شود، حاضر به گفتگو با مقامات افغانستان هستند.

وزیر خارجه روسیه که کشورش میزبانی این نشست صلح را برعهده داشت، حضور گروه‌های تروریستی مانند داعش را برای روسیه نگران‌کننده خواند و گفت که کمک به افغانستان برای نابود ساختن گروه‌های تروریستی وظیفه همه کشورهای منطقه و از جمله، روسیه است.

او گفته بود که امیدوار است نشست صلح مسکو، در راستای تامین امنیت و منافع افغانستان موثر باشد.

وزارت خارجه افغانستان روز گذشته در واکنش به برگزاری نشست مسکو، بر لزوم انجام گفتگوهای مستقیم صلح میان افغانستان و طالبان تاکید کرده و گفته بود که امیدوار است نشست مسکو به انجام این گفتگوهای مستقیم کمک کند.

وزارت خارجه افغانستان افزوده است که نباید اجازه هیچ‌گونه استفاده ابزاری از این نشست به طالبان داده شود.