داکتر عبدالله رییس اجرایی افغانستان در هفدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در تاجیکستان به فعالیت گروه‌های افراطی و تروریستی در این کشور اشاره کرده و از گروه داعش به عنوان یک “تهدید جدی” یاد کرده است.

رییس اجرایی افغانستان در سخنرانی خود در این نشست گفته است که داعش، از جمله گروه‌هایی است که از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان توانسته به تعداد محدودی پناه‌گاه دست یابد. او افزوده که بیشتر افرادی که جذب داعش شده‌اند اتباع خارجی هستند و با دیگر گروه‎های شورشی به شمول طالبان، همکاری دارند.

داکتر عبدالله افزوده است که افغانستان به گروه داعش به عنوان یک “تهدید جدی” نگاه می‌کند و با استفاده از تمام امکانات خود در تلاش است تا نگذارد که این گروه در افغانستان جای‌پایی برای خود پیدا کند. با این‌حال او از سران کشورهای عضو شانگهای خواسته است که در جنگ علیه دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی با افغانستان همکاری نمایند، چرا که گروه‌های تروریستی، تهدیدی مشترک برای تمام کشورها می‌باشند.

شاهرگ گروه‌های تروریستی

رییس اجرایی در بخشی از سخنرانی خود، افغانستان را در خط مقدم نبرد علیه گروه‌های تروریستی دانسته و گفته است که “پناهگاه‌‌ها و شبکه‌های حمایتی” که توسط قاچاق مواد مخدر تمویل می‌گردند، “شاهرگ” حیات برای بیشتر گروه های افراطی و تروریستی می‌باشد.

داکتر عبدالله به پاکستان اشاره کرده و گفته است که افغانستان با تمام کشورهایی که در این قضیه دخیل هستند از نزدیک کار می‌کند تا زیرساخت‌ها و محل رشد و تمویل گروه‌های تروریستی از میان برداشته شود.

رییس اجرایی افغانستان به رقم بالای تلفات در افغانستان اشاره کرده و تاکید نموده است که گروه‌های تروریستی مانعی بزرگ در راه توسعه و رفاه اجتماعی و اقتصادی در این کشور هستند.