زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان که در ادامه سفرهای دوره‌ای خود وارد قطر شده، روز گذشته ( جمعه ۲۰ میزان)، با نمایندگان طالبان در این کشور دیدار و گفتگو داشته است.

برخی رسانه ها گزارش داده‌اند که این دیدار در شهر دوحه صورت گرفته که طالبان در این شهر دفتر سیاسی دارند. تاکنون از محتوای گفتگوهای صورت گرفته میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان گزارشی منتشر نشده است.

در چهار ماه گذشته این دومین دیدار مقامات آمریکایی با نمایندگان طالبان در قطر است. پیش از این نیز، نمایندگان طالبان تایید کرده بودند که نمایندگان‌شان با برخی مقامات خارجی به ریاست الیز ویلز، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا گفتگوهایی داشته‌اند.

معتصم آغاجان، وزیر پیشین مالیه طالبان گفته بود که تمرکز اصلی این مذاکرات مقدماتی، بر روی زمینه‌سازی برای ادامه تماس‌ها میان طالبان و آمریکا بوده است.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان برای تسهیل در روند گفتگوهای صلح در این کشور، روز گذشته وارد قطر شد و با مقامات ارشد این کشور در رابطه با راه‌های دست‌یافتن به صلح و آرامش در افغانستان گفتگو کرده است.

او پیش از این به افغانستان، پاکستان و عربستان سفر کرده و گفته بود که برای تامین صلح در افغانستان از تمامی روابط منطقه‌ای و جهانی خود استفاده خواهد کرد.