وزارت معارف افغانستان می‌گوید که پس از این، معاشات معلمین و کارمندان این وزارت از طریق موبایل پرداخت می‌گردد.

صبح امروز ( سه شنبه ۱۷ میزان)، تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت معارف و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در کابل به امضا رسید که بر اساس آن معلمان و کارمندان وزارت معارف این کشور می‌توانند از طریق سیستم موبایل، معاش خود را دریافت نمایند.

میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف افغانستان، هدف از دیجیتالی‌شدن روش پرداخت معاش به معلمین و کارمندان این وزارت را جلوگیری از پرداخت پول‌های غیرمجاز، سرعت بخشیدن در پرداخت معاش، تامین شفافیت و داشتن ارقام دقیق از معلمین در سطح کشور دانست.

او افزود که برای عملی‌شدن این طرح، معلمین و کارمندان وزارت معارف لازم است تا ابتدا ثبت بایومتریک شوند که این روند با همکاری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی انجام خواهد شد. سرپرست وزارت معارف هم‌چنین افزود که ثبت بایومتریک معلمین و کارمندان این وزارت، احتمال وجود معلمین خیالی را از بین خواهد برد.

شهزاد آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مورد اجرایی شدن این طرح گفت که با امضای این تفاهم‌نامه، قرار است در مرحله نخست معاش معلمین و کارمندان وزارت معارف در ولایت‌های قندهار، پروان و ننگرهار با استفاده از این روش پرداخت گردد.

وزیر مخابرات افغانستان افزود که در مرحله دوم، این برنامه با همکاری وزارت‌های معارف و مخابرات در سراسر کشور عملی خواهد شد.