داکتر عبدالله رییس اجرایی افغانستان که برای سفری دو روزه به اندونزی سفر کرده است، صبح امروز ( پنج شنبه ۱۲ میزان)، در دیدار با رییس جمهور اندونزی گفته است که این کشور می تواند در روند صلح و امنیت در منطقه نقش فعال تری ایفا نماید.

 

رییس اجرایی افغانستان در دیدار با جوکو ویدودو رییس جمهور اندونزی از تلاش های این کشور برای تامین صلح در افغانستان قدردانی نموده و جایگاه اندونزی در میان کشورهای اسلامی را مهم و قابل احترام دانسته است.

 

 داکتر عبدالله برگزاری نشست سه جانبه میان علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی را بخشی از تلاش های اندونزی برای تامین امنیت در افغانستان دانست. این نشست در ماه ثور سال جاری در پایتخت اندونزی برگزار گردید و از طالبان خواسته شد که دست از جنگ بردارند.

 

جوکو ویدودو رییس جمهور اندونزی هم در این دیدار بر حمایت کشورش از روند صلح و آشتی در افغانستان تاکید نموده و گفته است که اندونزی خواهان تامین صلح و استقرار امنیت در افغانستان است. او در دیدار با رییس اجرایی افغانستان گفته است که اعتمادسازی، گامی اساسی برای دست یافتن به صلح است و نشست سه جانبه میان علمای این سه کشور نیز، گام نخستین برای دست یافتن به این امر بود.

 

رییس جمهور اندونزی همچنین از طالبان خواسته است که دست از جنگ برداشته و برای حل مساله افغانستان از روش های مسالمت آمیز استفاده کرده و با حکومت افغانستان مذاکره کنند.

 

روابط تجاری

 

از سوی دیگر داکتر عبدالله رییس اجرایی افغانستان در این سفر با رییس و اعضای رهبری اتاق های تجارت و صنایع اندونزی هم دیدار کرده و از آنها خواسته است تا برای مطالعه و بررسی زمینه ها برای سرمایه گذاری و تجارت به افغانستان سفر کنند.

 

مقامات اتاق تجارت اندونزی هم برای سرمایه گذاری در افغانستان ابراز علاقه مندی نموده و سفر رییس اجرایی افغانستان به این کشور را برای فراهم سازی روابط تجاری بیشتر میان دو کشور بسیار مفید دانستند.