دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، حمله انتحاری روز گذشته بر گردهمایی انتخاباتی در ولایت ننگرهار در شرق این کشور را محکوم کرد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با انتشار یک اعلامیه خبری، حمله روز گذشته در این ولایت را “حمله بر حقوق اساسی مردم” دانسته و از ادامه حملات بر تجمعات و گردهمایی‌های انتخاباتی در این کشور ابراز نگرانی کرد.

روز گذشته یک گردهمایی انتخاباتی در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار در شرق افغانستان هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که دست کم ۱۸ کشته و بیش از ۴۰ زخمی برجای گذاشت.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در این اعلامیه، خواهان ” توقف خشونت علیه کاندیدان و رای دهندگان” شده و افزوده است که “یوناما نگرانی خویش را در خصوص یک سلسله خشونت‌ها در مبارزات انتخاباتی پارلمانی ۲۰ اکتوبر، از جمله در رابطه با تهدید و حمله بر کاندیدان، نمایندگان و حامیان آن‌ها ابراز می‌دارد.”

نماینده سازمان ملل متحد در کابل هم چنین به حملات مشابه دیگری اشاره کرده  که از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان از بهار سال جاری در این کشور صورت گرفته و غیرنظامین قربانیان اصلی اینگونه حملات بوده‌اند. این سازمان با یادآوری حمله به مرکز توزیع تذکره در شهر کابل، افزوده است که در آن حمله نیز غیرنظامیان هدف قرار گرفتند.

در ماه ثور سال جاری مرکز توزیع تذکره در غرب شهر کابل هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که نزدیک به ۶۰ تن کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت. مسوولیت آن حمله را گروه داعش برعهده گرفته بود.

سازمان ملل متحد در حالی از ادامه حملات بر گردهمایی‌های انتخاباتی ابراز نگرانی کرده است که قرار است در تاریخ ۲۸ میزان، انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار گردد.