یک جنرال بلند رتبۀ ماموریت حمایت قاطع یا ناتو در افغانستان در یک نشست دولتی با رییس جمهور غنی و سایر مقام‌های حکومتی وعده می‌دهد که آمادۀ هرگونه هم‌کاری به‌خاطر تامین امنیتی انتخابات با نیروهای امنیتی افغان می‌باشد.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که ناوقت روز گذشته، جلسۀ اختتامیۀ نشست قوای امنیتی و دفاعی در ارگ برگزار گردید که در آن رییس جمهور، مسؤولان نهای امنیتی، مقام‌های کمیسیون انتخابات و نمایندۀ ماموریت حمایت قاطع حضور داشته‌اند.

در خبرنامه آمده که جنرال اندریو پوپاس به نماینده‌گی از ماموریت حمایت قاطع گفت تمام امکانات دست داشتۀ خویش را در اختیار ارگان‌های امنیتی و دفاعی افغانستان به منظور تامین امنیت و برگزاری انتخابات خوب قرار می‌دهیم.

جنرال پوپاس نیز از هم‌کاری همه جانبۀ ناتو با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای تطبیق پلان امنیتی انتخابات اطمینان داده‌است.

گفتنی‌‍ست که قبل از نیز، جنرال جان نیکلسن، فرمان‌ده پیشین نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کرده بود که سربازان ماموریت حمایت قاطع در راستای تامین امنیت با نیروهای امنیتی افغان، کار خواهند کرد.

این درحالی‌ست که با گذشت هر روز، زمان برای برگزاری انتخابات اندک می‌ماند؛ اما ناامنی هنوز هم یکی از چالش‌های جدی فراروی انتخابات به شمار می‌رود.

به تازه‌گی، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که به دلایل ناامنی در سراسر کشور، در آمار مرکزهای رای دهی نیز کاهش به وجود آمده و تعداد نهایی این مرکزها را ۵۱۰۰ مرکز گفت.