اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که کشورش میدان جنگ نیابتی هیچ کشوری نیست و می‌افزاید، افغان‌های که در جنگ کشور سومی می‌جنگند، مرتکبت جرم شده‌است.

این اظهارات آقای غنی در حالی صورت می‌گیرد که چندی قبل محمد محقق، معاون دوم ریاست جمهوری تایید کرده بود که شماری از افغان‌‎ها در چوکات فاطمیون در جنگ سوریه اشتراک کرده و برای آنان تبریک گفتند که با واکنش‌ها گوناگون روبرو گردید.

رییس جمهور این اظهارات را در نشستی که با شماری از باشنده‌گان غرب کابل داشت، بیان کرده و افزود، اکنون تکتیک‌های جنگ تغییرکرده و فاقد اصول می‌باشد و دشمن که در میدان‌های جنگ در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی شکست خورده است، مردم را در هرگوشه هدف قرار می‌دهد.

آقای غنی مردم را دعوت کرد تا در بهبود امنیت کار نماید و خطاب به آن گفت، زیرا دشمن با پلان‌های شوم و ایجاد فضای تهدید و حملات تروریستی، می‌خواهد تفرقه‌های قومی و مذهبی را میان مردم افغانستان ایجاد نماید.

او می‌گوید که هدف قراردادن هزاره‌ها و شیعه‌ها قابل قبول نیست و علاوه می‌کند که هدف ما این است تا مبارزه جدی در برابر آن صورت گیرد و وضعیت در غرب کابل خوب شود.

رییس‌جمهور غنی تاکید کرد، امنیت کابل با خویش‌خوری‌ها و تیکه‌داری مواجه بود که اکنون وضعیت تغییر کرده است و باید واسطه‌گری و بی‌کفایتی ختم‌شود و افراد توان‌مند، جای افراد ناکارا و بی‌ظرفیت را بگیرند.

او در عین زمان از مردم خواست تا از عمل‌کرد نهادهای امنیتی‌شان نظارت نمایند و هر آمر حوزه و یا فرد امنیتی که کفایت ندارد، باید تشخیص شود و در این زمینه خواستار همکاری همه‌جانبۀ مردم شد

رییس‌جمهور به قوماندان امنیه کابل هدایت داد تا در اصلاح حوزه‌های امنیتی اقدام نماید و افراد واجد شرایط را تشخیص و دراین بخش‌ها مقرر کند. هم‌چنان به وی هدایت داد تا پیشنهاد اعمار ساختمان به حوزه های ۱۳ و ۱۸ را ترتیب و از طریق بخش بنایی دولتی، در زمینه اقدام نماید.

رئیس‌جمهورغنی تأکید ورزید که افغانستان میدان جنگ نیابتی هیچ کشوری که موجب برهم زدن وحدت ملی ما باشد، نیست و باید از این جنگ نیابتی جلوگیری شود و افزود هر افغان که در کشور سومی می‌جنگد، براساس قانون جزای افغانستان، مرتکب جرم شده است.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی به ریاست عمومی امنیت ملی هدایت‌داد تا در پوشش استخباراتی غرب کابل در همکاری با مردم به شمول وکلای گذر، متنفذین و کسبه‌کاران، به نتیجه برسد. همچنان، هدایت داد تا ۱۰ عراده وسایط آمبولانس و نیز وسایط مورد نیاز اطفاییه برای غرب کابل فراهم گردد.

رئیس‌جمهور در مورد ایجاد قطعۀ مردمی، اعمار بیمارستان جناح در غرب کابل و هم‌چنان ایجاد پسته‌های بیشتر امنیتی، گفت که دراین زمینه‌ها نیاز به بررسی و بحث‌های بیشتر می‌باشد.