شنبه دسامبر 15, 2018

سازمان ملل اعتقاد به برگزاری انتخابات به موقع در افغانستان ندارد

نوشته شده توسط رازالدین برلاس - س سنبله ۲۷ ۱۳۹۷, ۱۰:۰۸ ق.ظ

تادامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، اعتقاد ندارد که انتخابات شورای ملی افغانستان در این کشور به موقع برگزار گردد.

این سخن را یاماموتو در جلسۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در جریان چند ساعت گذشته در مقر آن نهاد برگزار گردید، بیان کرد و افزود که با وجود آماده‌گی‌های عملیاتی و فنی، نگرانی زیاد در مورد آزمون‌های سیاسی پابرجاست که شاید زمان برگزاری انتخابات را تغییر داده و این پروسۀ ملی از مسیر اصلی‌اش خارج شود.

نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در امور افغانستان گفته که به شرطی انتخابات پارلمانی در افغانستان به موقع برگزار خواهد شد که تمام رهبران سیاسی این کشور با یک‌دیگر شان به شکل سازنده کار نمایند.

آقای یاماموتو گفته‌است که در پهلوی سایر مشکل‌ها، نبود امنیت در افغانستان نیز یک نگرانی جدی به حساب می‌رود که انتخابات پیشرو را با مشکل مواجه می‌سازد.

این درحالی‌ست که با گذشت هر روز، زمان برای برگزاری انتخابات پارلمانی اندک می‌ماند و به اساس تصمیم کمیسیون انتخابات این پروسه در ۲۸ میزان در سراسر افغانستان برگزار خواهد شد.

به تازه‌گی ایتلاف بزرگ ملی پس از آن‌که دولت و کمیسیون انتخابات به خواست‌های جواب قناعت‌بخش ارایه نکردند، دست به اعتراض‌ها در برخی ولایت‌ها زده و دفترهای کمیسیون را بستند.

قبل از این، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز هشدار داده بود که اگر روند بستن دروازه‌های کمیسیون در ولایت‌ها ادامه، انتخابات در تاریخ معیین شده برگزار نخواهد شد

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement