دولت جدید پاکستان که به تازه‌گی عمران خان نخست وزیر آن کشور شده و صلاحیت اجرایی دارد، وعده می‌دهد که اسلام‌آباد آمادۀ هم‌‎کاری در بهبود یافتن چالش‌ها و دشواری‌ها در روابط دو کشور است.

این سخن را شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجۀ پاکستان در دیدارش با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان در کابل بیان کرده و افزوده که با پیام تحکیم و بهبود روابط میان دو کشور به کابل آمده‌است.

آقای قریشی تایید کرده که چالش‌ها و دشواری‌های در روابط دو کشور وجود دارد، اما افزوده که حکومت جدید در پاکستان آماده است تا در هم‌کاری با افغانستان برای بهبود وضعیت تلاش نماید.

از سوی، کاخ سپیدار در خبرنامه‌یی گفته که در این نشست هر دو طرف روی پی‌گیری تعهدهای قبلی میان دو کشور، عملی شدن برنامه عمل دو کشور برای صلح و همبستگی، مذاکرات صلح، مبارزه با دهشت‌افگنی، عودت مهاجران و همکاری‌های مشترک صحبت نموده‌اند.

رییس اجراییه کشور برگزاری انتخابات در پاکستان، تعیین حکومت جدید و احراز مقام وزارت خارجه را برای آقای قریشی تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که روابط میان دو کشور تحت ادارۀ حکومت جدید بهبود یابد.

آقای عبدالله تاکید کرده که هر دو کشور باید در عرصۀ مبارزه با دهشت‌افگنی و استفاده از فرصت‌های موجود برای رشد و توسۀ اقتصادی با هم هم‌کاری نمایند.

این درحالی‌ست که شاه محمود قریشی در یک سفرش از پیش اعلام شده، روز گذشته وارد کابل شد و با مقام‌های ارشد دولت افغانستان دیدار نمود.