امرالله صالح، رییس پشین امنیت ملی و رهبر جریان سیاسی زیر نام روند سبز افغانستان به استعفای محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی دولت واکنش نشان داده‌است.

آقای صالح استعفای اتمر را یک ضایع بزرگ برای دولت افغانستان دانسته و گفته‌است که او یک مدیر متفکر، توانا، متوازن و استراتیژیک بود.

رییس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید که استعفای آقای اتمر نشان دهنده اختلاف‌های جدی در بدنۀ حکومت می‌باشد و افزوده که رییس جمهور غنی حتا بالای تیم خود نیز باور ندارد.

این درحالی‌ست که محمد حنیف اتمر، مشاور پشین امنیت ملی افغانستان از مقامش ناوقت روز شنبۀ هفتۀ جاری استعفا داد که با واکنش‌های گوناگون حریفان و نزدیکانش روبرو شده‌است.

روز گذشته نیز داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان به استعفای آقای اتمر ابراز تاسف کرد و گفت که وی در جریان ماموریتش، کارهای خوبی را برای کشور انجام داده‌است.

رییس جمهور جمهور غنی هم‌چنان گفته بود که قبولی استعفای آقای اتمر برای او مشکل بوده، اما وی به‌خاطر منافع، استعفای مشاور امنیت ملی‌اش را قبول کرده‌است.

در عین زمان ، شماری از آگاهان سیاسی در کشور به این باورند که آقای اتمر به دلیل این که در انتخابات ریاست جمهوری قصد نامزد شدن را دارد، از بدنۀ حکومت وحدت ملی جدا شده‌است.

آقای اتمر خودش تا به حال هرگز در مورد نامزد شدنش در انتخابات ریاست جمهوری چیزی نگفته و قبل از این گفته بود که در انتخابات پیشرو از رییس جمهور غنی به طور قطع حمایت می‌نماید.