وزارت امور خارجۀ روسیه ادعا می‌کند که اعضای گروه داعش یا دولت اسلامی، توسط چرخ‌بال‌های ناشناس در افغانستان تجهیز و تمویل می‌شوند.

وزارت امور خارجۀ روسیه با نشر خبرنامه‌یی به نقل از باشنده‌گان ولایت سرپل و روزنامه‌نگاران محلی گفته‌است که اعضای گروه داعش در این ولایت، توسط چرخ‌بال‌های ناشناس، تجهیز و تمویل می‌شوند.

مسکو گفته‌است که تجهیز و تمویل اعضای گروه داعش در نزدیک کشورهای مشترک‌المنافع در حالی صورت می‌گیرد که شماری از شهروندان آن کشورها برای گروه دولت اسلامی در افغانستان مبارزه می‌کنند.

وزارت امور خارجۀ روسیه جزئیات بیش‌تر در این مورد ارایه نکرده‌است.

گفتنی‌ست که روسیه قبل از این نیز گفته بود که نفوذ اعضای گروه داعش در شمال افغانستان در حال، افزایش است و خاطر نشان کرده بود که آنان از سوی منابع نامعلوم تجهیز و تمویل می‌شوند.

قبل از این دولت افغانستان تجهیز و تمویل اعضای گروه داعش را توسط چرخ‌بال‌های ناشناس رد کرده و در مورد اظهارات تازۀ روسیه  تا هنوز چیزی نگفته‌است.

این اظهارات مسکو در قبال تجهیز و تمویل اعضای گروه داعش در شمال کشور در حالی مطرح می‌شود که قرارست در روزهای آینده، یک نشست با حضور نماینده‌گان گروه طالبان به رهبری روسیه در آن کشور برگزار گردد.

به اساس اطلاعات به دست آمده، نماینده‌گان دولت افغانستان و امریکا در آن نشست اشتراک نخواهند کرد و آنان بر گفت‌وگوی بین‌الافغانی تاکید کردند و گفتند که طالبان به خواست آتش‌بس پشت‌ پا زده‌اند.