به تازه‌گی دولت مصر در هماهنگی با سفارت افغانستان در آن کشور، تندیس سید جمال الدین افغانی را که از برونز ساخته شده، در میدان تحریر آن کشور بنا کرده‌است.

سفارت افغانستان در مصر این روی‌داد را تایید می‌کند و می‌گوید که مجسمۀ سید جمال‌الدین افغانی، نابغۀ شرق، به درخواست آن کشور، در میدان تحریر یا آزادی شهر قاهرۀ مصر، گذاشته شده‌است.

از سوی هم، وزارت اطلاعات فرهنگ افغانستان می‌گوید که دولت مصر به دلیل آن که سید جمال‌الدین افغانی کارهای موثری در آن کشور انجام داده و وقت خود را نیز برای یک مدتی طولانی سپری کرده، مجسمۀ وی را در میدان آزادی اساس گذاشته‌است.

مسؤولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ گفتند، حکومت مصر، حدود یک‌سال قبل از دولت‌های اسلامی خواسته بود تا تندیس‌های شخصیت‌های ملی و متفکر خود را برای نمایش در شهر قاهره بگذارند.

دولت افغانستان می‌گوید  هزینۀ ساخت این تندیس در کل، یک میلیون افغانی، هزینه برداشته که توسط پیکرتراشان مصری در جریان یک سال گذشته، ساخته شده‌است.

گفتنی‌ست که سید جمال الدین افغانی، در سال ۱۸۳۸ م در قریۀ اسعدآباد ولایت کنر به دنیا آمد  و نظر به تلاش‌های که در بخش علوم انجام داد در مدت کوتاهی به نابغۀ شرق مشهور شد.