جنرال عبدال‌رشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که به تازه‌گی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، دیدار کرده، تاکید بر رهایی نظام الدین قیصاری از حبس کرده‌است.

دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای دوستم، صبح‌ ام‌روز( سه‌شنبه، ۱۶ اسد) با رییس جمهور کشور دیدار کرده‌است.

دفتر معاونیت اول در خبرنامه‌یی می‌گوید، در این  دیدار هر دو طرف روی وضعیت سیاسی و امنیتی کشور بحث نموده و  پیش‌رفت‌های به دست آمده در روند گفت‌وگو‌های صلح را که در مالکیت حکومت افغانستان راه‌اندازی شده،  مورد غور و بررسی همه‌جانبه قرار داده‌اند.

منبع می‌گوید، هردو طرف تأمین امنیت و ثبات سراسری را در کشور یکی از نیاز های جدی برای مردم و کشور خوانده بر تقویت و تسریع روند گفتگوهای صلح در افغانستان تاکید کردند.

دفتر معاونیت اول نیز گفته هردو طرف هم‌چنین روی مسأله برقراری آتش بس میان مخالفین و نیرو های دفاعی و امنیتی کشور که می‌تواند با مساعی جوانب ذیدخل مبنایی برای پایان جنگ ها باشد و برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی و ریاست جمهوری نیز تبادل نظر کردند.

از سوی هم، در خبرنامه آمده” در این نشست معاون نخست ریاست جمهوری با اشاره به وضعیت بد امنیتی در شمال کشور، در مورد حل مشکل نظام الدین قیصاری که نزدیک به یک ماه است که در حبس بسر می برد، با رئیس جمهور کشور صحبت کرد.


اطلاعات بیش‌تر در این مورد از سوی دفتر معاون اول ریاست جمهوری داده نشده‌است.

این درحالی‌‎ست که نظام‌الدین قیصاری، فرمان‌ده اسبق ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و  نمایندۀ ارشد جنرال دوستم در امور خیزش‌های مردمی در آن ولایت را نیروهای امنیتی، حدود یک ماه قبل بنابر بر دلایل گوناگون بازداشت کرده‌اند.

پس از بازداشت آقای قیصاری، تظاهرات گسترده در کشور راه‌اندازی شد و خواست شان رهایی وی و برگشت دوباره جنرال دوستم به کشور بود.

در حال حاضر، معاون اول ریاست جمهوری به کشور برگشته، اما تا هنوز نظام الدین قیصاری  از بند حکومت که یکی از خواست‌های اصلی اعتراض‌کننده‌گان بود، رها نشده‌است.