حمله انتحاری توسط هراس‌افگنان در مسجدی در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا با واکنش‌های گستردۀ داخلی و خارجی روبرو شده‌است.

ارگ ریاست جمهوری حمله انتحاری در مسجد جامع خواجه‌حسن را در ضدیت با ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری دانسته و افزوده که این‌گونه اعمال جنایت‌ کارانه تروریستان، در میان مردم ما تفرقه مذهبی ایجاد کرده نمی‌تواند.

از سوی هم، کاخ سپیدار با نشر خبرنامه‌یی ضمن محکوم نمودن حملۀ تروریستی، گفته که این‌گونه حمله‌های انتحاری نه تنها باعث نفاق مذهبی در کشور گردیده؛ بل‌که باعث وحدت و هم‌گرایی مذهبی و اجتماعی در کشور می‌گردد.

در این میان، دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری گفته دشمنان مردم ما با این گونه جنایات هول‌ناک در پی کشتار و قتل عام مردم ما هستند ولی باور داشته باشند که اراده مردم هم‌چنان مستحکم است و آنان به هیچ قیمتی از تروریست و دهشت‌‎افگن حمایت نمی‌‎کنند.

حامد کرزی، رییس جمهور اسبق کشور حمله انتحاری در مسجد خواجه‌حسن در گردیز را دسایس بیرونی دانسته و بالای دولت صدا زده‌است که کشور را از دسیسه‌های آشکار و واضح بیرونی در مشورت با شهروندان کشور نجات بدهد.

ماموریت حمایت قاطع نیز حمله بر مسجد را محکوم کرده و افزود که دشمنان افغانستان که مردم مسلمان بی گناه را در هنگام نماز شهید می‌نمایند، تنها به شیطان توصیف شده می‌توانند و این نهاد تاکید کرد که ما به دنبال این تروریست‌ها هستیم و آن‌ها را نابود خواهند کرد.

در عین زمان، دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان، حمله انتحاری روز گذشته را نابخشودنی دانسته و تاکید بر کشانیدن عاملان آن به پنجه قانون کرده‌است.

گروه طالبان نیز با نشر بیانیه‌یی گفته‌است که افراد این گروه در حمله انتحاری روز گذشته در مسجد جامع خواجه‌حسن دست ندارند.

این درحالی‌ست که روز گذشته، به اساس اطلاعات یوناما، روز گذشته، دو حمله کنندۀ انتحاری، خود شان را در مسجد خواجه‌حسن که مربوط اهل تشیع‌است، انفجار دادند و در نتیجه، ۲۳ تن کشته و بیش از ۷۴ تن دیگر زخمی شدند.

تا هنوز کسی مسؤولیت این حمله را بردوش نگرفته‌است.