کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که در سراسر این کشور، در جریان روند ثبت‌نام رای‌دهنده‌‎گان، ۹ میلیون ۷۲ هزارو ۲ صدو ۸ تن خود را برای انتخابات شورای ملی، ثبت نام کرده‌اند.

سید حفیظ الله هاشمی، سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات، ام‌روز( چهارشنبه، ۱۰ اسد) در یک نشست خبری گفت روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان در سراسر کشور خاتمه یافته و این آخرین آماری‌ست که به دست این نهاد افتاده‌است.

او خاطر نشان کرد، از میان بیش از ۹ میلیون تن، ۶۴ فیصد آنان مردها و ۳۴ درصد دیگر آن خانم‌ها می‌باشند که در جریان سه ماۀ گذشته در سراسر کشور به مراکز ثبت‌نام رای‌دهنده‌گان رفته و نام شان را ثبت کرده‌اند.

آقای هاشمی در عین زمان اظهار کرد، در انتخابات پارلمانی، بیش از ۱۷۳ هزار تن از قوم کوچی‌ها و ۵۸۳ تن از اهل هنود نیز خود را ثبت نام کرده‌اند.

سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کابل، زیادترین ارقام رای‌دهنده‌گان و ارزگان کم‌ترین ارقام رای‌دهنده‌گان را در بین سایر ولایت‌های کشور دارا بوده‌اند.

وی هم‌چنان وعده سپرد، کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ ۲۳ اسد سال‌جاری، فهرست ابتدایی نامزدان واجدین شرایط را همه‌گانی خواهد شد.

آقای هاشمی می‎‌افزاید، کمیسیون متعهد بر برگزاری انتخابات در زمان معین آن می‌باشد و علاوه کرد که انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی احتمال زیاد دارد که با انتخابات ریاست جمهوری آینده برگزار گردد.

وی گفت، کمیسیون انتخابات تصمیم گرفته تا به تاریخ ۳۱ حمل سال آینده، انتخابات ریاست جمهوری را آماده‌گی کامل برگزار نماید.

آمار نهایی ثبت نام‌کننده‌گان برای انتخابات پارلمانی در حالی از سوی کمیسیون اعلام می‌‌گردد که قبل از این گلبدین‌ حکمت‌یار که خود را رهبر حزب اسلامی می‌داند، گفته بود که بیش از ۵ میلیون رای‌دهنده به شکل غیر شفاف ثبت شده‌اند.