دولت افغانستان می‌گوید، احتمال زیاد دارد که حکومت درجریان روزهای عید قربان، یک آتش‌بس دیگر را با گروه طالبان اعلام نماید.

هارون چخانسوری، سخن‌گوی ارگ ریاست جمهوری در نشست با روزنامه‌نگاران افغان در کابل گفت  که آتش‎‌بس در گذشته با گروه طالبان نشان داد که  نتیجه خوبی داشته‌است.

سخن‌گوی ارگ ریاست جمهوری گفت که خواست مردم و علمای دینی نزد دولت مهم بوده و به همین دلیل، احتمال زیاد دارد که در روزهای عید نیز آتش بس با گروه طالبان اعلام گردد.

آقای چخانسوری گفت که هم دولت افغانستان و هم گروه طالبان به آتش‌بس در روزهای عید تمایل دارند و اضافه کرد که ابتکار اعلام آتش‌بس برای نخستین بار از سوی حکومت اعلام شده‌است.

او درعین زمان گزارش‌‎ها مبنی‌ بر این‌که طرح آتش بس از سوی کشورهای خارجی مطرح شده را رد کرد و گفت که تنها تصمیم و علمای دینی تعیین کننده است و افزود که در این‌بار با شرکای‌ بین‌المللی مشوره نخواهد شد.

آقای چخانسوری تاکید کرد که شرکای بین‌المللی ما فقد از طرح آتش‌بس با گروه‌ طالبان حمایت می‌کنند.

سخن‌گوی رییس جمهور غنی علاوه کرد که آتش‌بس نخستین گام برای مذاکرات رودررو با گروه طالبان می‌باشد و ابراز امیدواری کرد که هردو طرف به نتیجه‌یی برسند.

این درحالی‌ست که شورای عالی صلح افغانستان ام‌‍روز قبل از ظهر در نشستی در کابل گفت هیئتی که متشکل از اعضای آن شورا، فعالان مدنی، علما و جوان می‌باشد به دوحه پایتخت قطر سفر می‌کنند تا با گروه طالبان گفت‌وگو نمایند.

گفتنی‌ست که تلاش‌های دولت افغانستان در این اواخر به‌خاطر گفت‌وگو افزایش یافته؛ اما تا هنوز به کدام نتیجه‌یی نرسیده‌است.

از سوی هم، این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که رسانه‌ها گزارش دادند که امریکا به دیپلماتانش دستور داده تا راه‌های را جستجو نمایند که منجر به گفت‌وگو مستقیم با گروه طالبان گردد؛ زیرا پروسۀ صلح به رهبری افغان‌ها، برای رسیدن آنان به صلح کمک نکرده‌است.