دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا تاکید می‌کند که خواهان برقراری صلح در جهان است و می‌افزاید که این پدیده باید از راه صلح‌آمیز به وجود آید نه جنگ.

رییس جمهور ترمپ که ام‌روز در یک نشست خبری در بروکسل مرکز بلجیم و مقر سازمان پیمان انتلانتیک شمالی سخن‌ می‌زد، ازکشورهای عضو ناتو به طور جدی خواست تا هزینه‌های دفاعی را افزایش دهند.

آقای ترامپ گفت که امریکا تلاش نمی‌کند تا از سلاح‌های مختلف‌النوع در جهان به‌خاطر برقراری صلح استفاده نماید و افزود که خواهان برقراری صلح در جهان است از راه صلح آمیز آن نه جنگ.

وی در عین زمان در مورد افغانستان نیز صحبت کرد و گفت که ایالات متحده امریکا برای یک مدت طولانی در آن کشور بوده و کارهای زیاد نیز صورت گرفته‌است.

او گفت که در حال حاضر محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در بروکسل است و در پایان نشست سران ناتو نیز باوی ملاقات و گفت‌وگویی خواهد داشت.

رییس جمهور ترمپ اما این‌را فاش نساخت که قرارست روی‌ چه موضوعی با آقای غنی صحبت کند.

این درحالی‌ست که قرارست تاساعت‌های بعد، نشست سران عضو ناتو در بروکسل آغاز گردد که در آن رییس جمهور غنی و رییس اجراییه افغانستان نیز حضور دارد.

دولت افغانستان می‌گوید که آقای غنی در آن نشست در مورد دست‌آوردهای حکومت‌ وحدت ملی، سخنرانیی خواهد داشت.

گفتنی‌ست که نشست سران ناتو برای دولت افغانستان بی‌نهایت مهم‌است؛ زیرا در آن نشست ناتو تصمیم خواهد گرفت که تا از دولت و نهادهای امنیتی و دفاعی افغان تا سال ۲۰۲۴ حمایت کند یا خیر.

ناتو یا سازمان پیمان انتلانتیک یکی از حمایت‌‌گران اصلح دولت افغانستان در جریان سال‌های گذشته بوده که در بخش تقویت نیروهای امنیتی و هوایی افغان، کارهای زیادی را انجام داده‌است.