گزارش‌ها از نشست عالمان دین جهان اسلام در جده، مرکز عربستان سعودی می‌‌رسانند که ۹۴ درصد عالمان دین پاکستانی به آن نشست که دربارۀ جنگ افغانستان برگزار گردیده بود، اشتراک نکرده‌اند.

به اساس گزارش‌ها، در نشست عالمان دین جهان در جده، ۱۵ عالم دین پاکستان دعوت شده بوده‌اند، اما از میان آنان فقط یک تن اشتراک کرده‌است.

قبله عیاض، رییس شورای نظارتی اسلامی پاکستان تنها عالم دینی بود که به نماینده‌گی از آن کشور در نشست جده اشتراک کرده‌ بود.

آقای عیاض در صحبت با صدای امریکا گفته‌است که عالمان دین پاکستان به علت ملحوظات سیاسی در این نشست شرکت نکرند.

در عین زمان باید گفت که از عالمان دین ایران نیز در نشست عربستان سعودی دعوت نگردیده بود، درحالی‌ که تهران نیز نقش خود را در جنگ روان فعلی افغانستان دارد.

پاکستان و ایران دو همسایۀ افغانستان از جمله کشورهای‌اند که مقام‌های افغان ادعا می‌کنند که منابع اصلی تمویل و تجهیز گروه طالبان بوده و به حد کافی بالای این گروه، نفوذ دارد.

به اساس اطلاعات دولت افغانستان، پاکستان ازدیر زمانی با گروه طالبان هم‌کاری نزدیک دارد و حال حاضر نیز به حد کافی، پناه‌گاه‌های امن رهبران طالبان نیز در خاک آن کشور موجود‌اند.

از سوی هم‎‌، در این اواخر برخی از گزارش‌ها می‌‍رسانند که ایران به منبع تمویل کننده دوم گروه طالبان افغان مبدل شده‌است.

به تازه‌گی واشنگتن پست گزارشی را نشر کرد که در آن آمده بود، ایران پس از آن‌که امریکا از توافق‌هسته‌یی خارج شد به گروه طالبان پیشنهاد کرد که افراد آنان آموزش شش ماهه دهد تا منافع واشنگتن و هم‌پیمانانش را در افغانستان هدف قراردهد.

در گزارش هم‌چنان آمده بود که یک گروه از هوش‌مندترین و جوان‌ترین افراد طالبان در حال حاضر در ایران زیر نظر آموزگاران نظامی آن کشور، تعلیم می‌بینند.