نماینده‌گان مردم ولایت غزنی در شورای ملی به دولت مرکزی هشدار می‌دهند که طرح حوزه بندی انتخابات در ولایت غزنی غیر قانونی است و باید برخورد استثنایی در برابر این ولایت صورت نگیرد.

به تازه‌گی کمسیون مستقل انتخابات پس از ماه‌ها جنجال در ولایت غزنی اعلام کرد که دولت مرکزی تصمیم گرفته تا طرح حوزه‌بندی انتخابات را در آن ولایت تطبیق نموده تا انتخابات پارلمانی به اساس آن برگزار گردد.

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفته که در روزهای آینده، جدول زمان‌بندی جدید به‌خاطر آغاز ثبت نام رای‌دهنده‌گان برای ولایت غزنی اعلام خواهد کرد.

در همین ارتباط، نماینده‌گان مردم غزنی ام‌روز( سه‌‍شنبه، ۵ سرطان) در یک نشست خبری در بارۀ این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات واکنش نشان دادند و افزودند که به اساس قانون اساسی، حوزه‌بندی انتخابات در غزنی، خلاف قانون می‌باشد.

این نماینده‌گان می‌گویند که اگر انتخابات پارلمانی به اساس حوزه‌یی برگزار می‌شد باید این اقدام در برابر تمام ولایت‌ها صورت می‌گرفت و هشدار داده که برخورد استثنایی در برابر غزنی، قابل قبول نمی‌باشد.

نماینده‌گان مردم غزنی به حکومت مرکزی گفتند که باید در برابر غزنی با درنظرداشت قانون تصمیم بگیرد و راه‌حل مناسب برای معضل آن ولایت پیدا کند و خاطر نشان ساختند تا آخرین نفس از حقوق موکلان شان دفاع خواهند کرد.

آنان هم‌‍چنان گفتند که منتظر تصمیم حکومت در برابر غزنی می‌باشند و علاوه کردند در صورتی که در برابر اقدام غیر قانونی شان، کاری نکنند، در مشورت با شهروندان، بزرگان و اعضای شورای ولایتی غزنی، گام‌های بعدی را روی دست خواهند گرفت.

این نماینده‌گان مردم می‌گویند که خواست ما و شهروندان غزنی برگزاری انتخابات شفاف و قانونی است تا نماینده‌گان بعدی به اساس آرای مردم و حاکمیت قانون به شورای ملی راه‌ پیدا کنند نه به صورت غیر قانونی.

این درحالی‌ست که باشنده‌گان قوم شتون در ولایت غزنی در دور قبلی شورای ملی، هیچ نمایندۀ در پارلمان نداشته، اما نماینده‌گان مردم غزنی ام‌روز در نشست خبری شان بیان کردند که باید دولت زمینه را برای تمام شهروندان آن ولایت مساعد بسازد تا از خود نماینده‌یی در مجلس نماینده‌گان داشته باشند.