در عین زمان که تلاش‌های برای گفت‌وگو بین‌الافغانی در افغانستان جریان دارد؛ اما برخلاف، ملاهیبت‌الله، رهبر گروه طالبان بر گفت‌وگو مستقیم با مقام‌های امریکایی تاکید دارد.

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌یی به مناسبت عید سعید فطر به نقل از ملاهیبت‌الله، رهبر آن گروه، بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرده‌است.

رهبر گروه طالبان گفته‌است که دروازۀ آنان برای  مذاکره برای تطبیق یک نظام اسلامی، مستقل و افغان شمول باز است و علاوه کرده اگر واقعا مقام‌های امریکایی به حل قضیۀ افغانستان به شکل صلح‌جویانه باور دارند، به میز مستقیم گفت‌وگو بی آیند و تا  اشغالی که صورت گرفته و زیان‌های زیادی را به مردم امریکا و افغانستان وارد شده را از طریق گفت‌وگو حل نمایند.

گروه طالبان جزئیات بیش‌تر در این مورد نه داده؛ اما قبل از این مذاکرۀ مستقیم با دولت افغانستان را رد کرده‌است.

گفتنی‌ست که گروه طالبان در افغانستان یکی از طرف‌های درگیر اصلی جنگ است که در جریان سال‌های گذشته، هزران نظامی و غیر نظامی در حمله‌های انتحاری، انفجاری و تهاجمی شان کشته و یا هم زخمی شده‌اند.

دولت افغانستان از دیر زمانی تلاش‌هایش را برای گفت‌وگو با این گروه آغاز کرده‌ و برای مذاکره نیز، امتیازهای را برای آنان، پیشنهاد کرده‌است؛ اما درمقابل طالبان نه تنها که به پیشنهادهای دولت پس پا زده، بل‌که گفت‌وگو را نیز رد کرده‌اند.

با وجود آن‌که در حال حاضر یک اجماع بین‌المللی در بخش صلح افغانستان به وجود آمده، دیده شود که حکومت آیا موفق خواهد شد تا با این گروه مذاکره کند یا خیر؟