دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در صبح روز دوشنبه لحظه‌یی تاریخی را رقم زد. رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی به سمت یک‌دیگر حرکت کرده و با هم دست داده‌‎اند.

در این مطلب نکاتی را درباره رفتار دو رهبر، موقعیت سیاسی آنان به دلیل این دیدار و همچنین آنچه از نشست دونالد ترامپ و کیم برداشت می‌شود می‌پردازیم:

پیروزی بزرگ ترامپ بر منتقدان؟

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده و هواداران ترامپ به محض آغاز دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، موفقیت رئیس جمهوری را جشن گرفتند.

آنان ضمن حمله به کسانی که نسبت به این نشست و دیدار دو رهبر ایالات متحده و کره شمالی مشکوک بودند، دست‌آوردهای آقای ترامپ را با باراک اوباما مقایسه کرده‌اند.

باید گفت که این دیدار هر نتیجه‌یی که داشته باشد، موفقیتی بزرگ برای رئیس جمهوری ایالات متحده محسوب می‌شود؛ همان‌گونه که تعدیل روابط کوبا و واشنگتن و دیدار با رائول کاسترو در تاریخ با نام باراک اوباما گره خورد.

مخالفان ترامپ می‌گویند که چرا هنگام دیدار اوباما با «دیکتاتور کوبا» به این مقدار و این‌همه سر و صدا و تشویق وجود نداشت.

ترامپ زود فراموش می کند!

در دیپلماسی دونالد ترامپ هیچ چیز ثابت و همیشگی نیست و به طور مداوم تغییر می‌کند.

به نظر می‌رسد که عمر رابطه گرم او با امویل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از نشست گروه هفت و این موضوع که آقای ترامپ امضای خود را از بیانیۀ نهایی این نشست پس گرفت، به پایان رسیده باشد.

فراموش نکنید که نه ماه پیش کیم جونگ اون و دونالد ترامپ یکدیگر را با بدترین القاب خطاب می‌کردند و جدال لفظی آنان شهروندان آمریکا و همسایه‌گان کوریایی شمالی را دچار وحشت از جنگ هسته‌یی کرده بود.

ترامپ طی سخنرانی خود در سازمان ملل کیم را «مرد موشکی» خوانده بود که در حال عملیات انتحاری برای پایان رژیم خود است.

رهبر کره شمالی در پاسخ ترامپ را ” پیر خرفت یاوه گوه”، ” سگ ترسو” و “گانگستر بی کله” خوانده بود.

به نظر می‌آید رئیس جمهوری آمریکا به همان اندازه که دوستان خود را فراموش می‌کند و برای آنچه «آمریکایی در اولویت» می‌خواند، فشارهای متععدی را بر شرکای قدیمی ایالات متحده وارد می‌کند و به همان میزان قادر است تنش‌ها و توهین‌ها را در جهت سیاست‌های خود فراموش کند.

دونالد ترامپ در نشست خبری خود پس از دیدار با کیم جونک اون گفت: «گذشته گذشته است.»

کیم خوشحالی خود را مخفی نکرد

کیم جونگ اون، رهبر ۳۴ ساله کوریایی شمالی حتی از حضور در این دیدار خوشحالی می‌نمود. در زمان دست دادن، اگرچه ترامپ سعی در کنترل لبخند خود داشت اما کیم هم در زمان دست دادن و هم در زمان عکس گرفتن به راحتی لبخند می‌زد. گویا نمی‌توانست شادی خود را پنهان کند.

اما دونالد ترامپ که گویا از سوی مشاوران خود به کنترل عادات همیشه‌گی خود در دیدارهای رودر رو توصیه شده بود تا مشتاق به نظر نیاید، در نهایت وجه همیشگی خود را نشان داد و در هنگام عکس گرفتن به نشانه تائید خطاب به کیم انگشت شصت خود را بالا برد.

موفقیت ترامپ یا تیم مذاکره کننده آمریکا؟

دو رهبر نزدیک به ۴۵ دقیقه با یکدیگر ملاقات کردند. در این مدت با کمک مترجمان مکالمه کردند که همین موضوع زمان واقعی دیدار را به نصف می‌رساند؛ اما دونالد ترامپ پس از خروج از سالن مذاکره، دیدار را «خیلی خیلی خوب» و رابطه خود با کیم را عالی خواند. ظاهرا هر دو رهبر پس از خروج از نشست خوش‌بین و خوشحالی می‌نمودند.

اما در ماه گذشته فرستادگانی از دو کشور بودند که در سفرها و مذاکرات خود محتوای این نشست را تنظیم کردند. روز گذشته تیم ایالات متحده به ریاست مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور با مقامات کره شمالی ملاقات و درباره «خلع سلاح هسته‌ای» دیدار کردند.

منبع: یورنیوز