- خبرگزاری خامه پرس – فارسی - https://www.khaama.com/persian -

روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی رسما آغاز گردید

[1]

کمیسیون مستقل انتخابات، ام‌روز( شنبه، ۵ جوزا) رسما اعلام کرد که روند ثبت نام نامزدان شواری ملی، در سراسر کشور آغاز گردیده‌است.

عبدال‌بدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در نشستی در کابل گفت، سر از ام‌روز، نامزدان شورای ملی می‌تواند در مراکز ثبت نام‌‌ها بروند و خود را نام‌نویسی کنند.

آقای صیاد در ادامۀ آن نشست، مداخله‌ها در کار کمیسیون مستقل انتخابات را از سوی حکومت رد کرد و افزود که به هیچ کسی اجازه داده نخواهد شد تا دست به مداخله بزنند.

او گفت کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم قاطع به برگزاری انتخابات شفاف و بدون تقلب را دارند و از مردم خواست تا در روند ثبت نام سهم گرفته و در صورتی که فساد و تقلب را درجایی می‌بیند، هرچه عاجل‌تر با کمیسیون شریک بسازند.

هرچند رییس کمیسیون انتخابات می‌پذیرد که در برخی از ولایت‌ها به شمول غزنی، شماری از مراکز ثبت نام‌های رای‌دهنده‌گان به دلیل مشکل‌های امنیتی، مسدود می‌باشند؛ اما تعهد می‌کند که به زودی این معضل‌ها حل خواهد شد.

آقای صیاد اما در مورد آمار ثبت‌نام‌شده‌گان می‌گویند که تا حال، بیش از ۳ میلیون تن خود را نام‌نویسی کرده و می‎‌افزاید که با تعیین حوزه‌های انتخاباتی، گزارش‌های آنان نشان می‌دهند که این روند در حال افزایش می‌باشند.

وی در حالی که واضح نمی‌سازد، چند میلیون تن در کشور حق رای را در انتخابات پیش‌رو دارند؛ اما ادامه می‌دهد، کمیسیون به هدفی که در بخش‌های آمار رای‌دهنده‌گان تعیین کرده، خواهند رسید.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات به شهروندان کشور تعهد می‌کند که رای آنان نزد شان یک امانت است و از آن به شکل باید وشایدش پاس‌داری خواهد کرد.