کاخ سفید با نشر بیانیه‌یی می‌گوید که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا با همتایی اوزبیک خود دربارۀ افغانستان، در واشنگتن گفت‌وگو کرده‌اند.

کاخ سفید گفته‌است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در جریان چند ساعت گذشته، میزبان شوکت میرزیایف، رییس جمهور اوزبیکستان بوده و هردو طرف در بارۀ موضوعات گوناگون به شمول افغانستان صحبت کرده‌اند.

رییس جمهور ترامپ از اوزبیکستان به عنوان کشوری یاد کرده که با امریکا روابط تاریخی داشته و افزوده که هردو کشور متعهد بر مبارزه مشترک علیه تروریزم می‌باشد.

از سوی هم، رییس جمهور اوزبیکستان به همتایی امریکایی خود، اطمینان داده‌است که از راه‌برد جدید امریکا در قبال افغانستان حمایت همه‌جانبه‌ می‌نماید.

او هم‌چنان از تلاش‌های دولت افغانستان برای گفت‌وگو با گروه‌های هراس‌افگن فعال در افغانستان یاد کرده و تاکید کرده که از این تلاش‌های حمایت می‌نماید.

این اظهارات آقای میرضیایف درحالی در مورد افغانستان صورت می‌گیرد که فعالیت گروه‌های هراس‌افگن با گذشت هر روز در شمال این کشور افزایش می‌یابد که باعث نگرانی همسایه‌گان دولت افغانستان شده‌است.

فعالیت‌های روز افزون گروه‌های هراس‌افگن در شمال کشور باعث شد تا اوزبیکستان عملا وارد اقدام شود و نشستی را در مورد چگونه‌گی رسیدن افغانستان به صلح دایر نماید که دولت افغانستان آن را یک دست‌آورد می‌داند