سفیر ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که با وجود تلاش‌های دولت کابل، در این اواخیر دیده شده که گروه طالبان به خشونت‌های بیش‌تر در این کشور رو آورده‌اند.

جان‌بس، سفیر امریکا برای افغانستان که در جمع خبرنگاران در مقر آن سفارت در کابل در مورد مسایل مختلف سخن‌ می‌زد؛ اما در خصوص گروه طالبان گفت که این گروه به صدای صلح دولت افغانستان نه گفته و به خشونت‌‌های بیش‌تر رو آورده‌اند.

آقای جان‌بس، اما در مورد این‌‎که گروه طالبان عملیات بهاری جدید را زیر نام خندق آغاز کردند و قدم بعدی امریکا در این مورد چیست، بیان کرد که واشنگتن به عملیات آنان کاری ندارد در مقابل نیروهای امنیتی افغان را به شکل باید و شاید آن حمایت می‌نماید تا در برابر تروریزم مبارزه کنند.

از آن‌جایی که فعالیت‌های گروه داعش در این اواخر در بخش‌های از افغانستان گشترش یافته و باعث نگرانی شهروندان کشور و برخی از کشور منطقه گردیده، سفیر امریکا در این باره گفت که داعش در افغانستان متشکل از طالبان و حرکت اسلامی اوزبیکستان است و افزود که نیروهای امنیتی افغان را حمایت می‌نمایند که تا آنان در این خاک سرنگون کنند.

او گفت که گروه داعش در حال حاضر در سه ولایت افغانستان از جمله کنر، ننگرهار و جوزجان فعالیت دارد و اظهار کرد که نابودی آنان به زودی مشکل به نظر می‌رسد.

از سوی‌هم، نماینده امریکا در افغانستان در مورد انتخابات افغانستان نیز سخنانی را بیان کرد و افزود که امریکا دراین جا است تا از پروسه‌های دموکراتیک و رسیدن شهروندان این کشور به آن پروسه حمایت نماید.

آقای بس گفت که امریکا با کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی، رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی هم‌کاری می‌نماید تا انتخابات‌‌های پیش‌روز برگزار نماید و از دولت هم‌چنان خواست تا گام‌های عملی را در این بخش بردارند.

این درحالی‌ست که رییس جمهور غنی روز گذشته در نشستی در کابل گفت که برگزاری انتخابات از جمله اولویت‌های کاری‌اش و تعهد کرد که این پروسه در زمان تعیین شدۀ آن برگزار خواهد شد.