محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، ام‌‍روز در نشستی در کابل از شورای ملی افغانستان خواست تا در انتخابات مداخله ننماید؛ اما در مقابل پارلمان گفت که دولت باید کارخانه‌گی خود را  در عرصۀ برگزاری انتخابات انجام دهد.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس شورای ملی افغانستان در آن نشست در مورد مشکلاتی سخن‌زد که انتخابات پارلمانی با آن روبرو است و افزود با وجود آن‌که  ثبت نام‌های رای‌دهنده‌گان در کشور با کندی به پیش می‌رود، اما اظهار کرد که در نهایت شهروندان کشور به پای صندوق‌های رای‌ خواهند رفت.

آقای ابراهیمی گفت که دولت برای جلب حمایت و اعتماد مردم به‌خاطر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه کار لازم را انجام نه‌داده و علاوه کرد که حکومت باید در این بخش‌ها، گام‌های عملی و لازمی را بردارد.

در عین زمان، فضل هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنای افغانستان از مردم خواست تا به شکل گسترده به مراکز ثبت نام‌های رای‌دهنده‌گان رفته و خود را ثبت نام نموده و در آینده رای بدهند.

رییس جمهور کشور، اما در مورد خواست شورای ملی کشور می‌گوید که برگزاری انتخابات در افغانستان حتمی‌است و باید این روند به شکل شفاف و عالادنه برگزار گردد.

آقای غنی در جریان سخنانش تعهد می‌کند که حکومت وحدت ملی نه‌ ارادۀ برای مداخله درانتخابات دارد و نه هم این عمل را انجام می‌دهد؛ اما از اعضای شورای ملی افغانستان به شکل جدی می‌خواهد تا در این روند ملی مداخله ننمایند.

او می‌گوید که باید میدان‌های رقابت در انتخابات مسطح باشد و ارادۀ ملت را ببینم؛ زیرا روز انتخابات روز قضاوت از سوی مردم است و می‌افزاید، ما باید بگذاریم که شهروندان بدون مداخله انتخاب نمایند.

رییس جمهور بیان می‌کند، برای برگزاری و فراهم نمودن زمینۀ انتخابات از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نخواهد ورزید و اظهار کرد که امنیت پروسۀ انتخابات در اولویت‌های کاری‌اش قرار دارد.

از سوی‌هم، آقای غنی از شهروندان کشور خواست تا خود را ثبت نام نموده و رای دادن که یک وجیبۀ ملی و اسلامی است، از آن استفاده نمایند.

رییس جمهور در عین حال می‌گوید که خوش ندارد بدون ارادۀ مردم یک روز هم، در کرسی ریاست جمهوری باشد و وعده می‌دهد که انتخابات ریاست جمهوری در هم‌کاری با کمیسیون مستقل انتخابات در سال آینده برگزار خواهد شد.