داکتران بیمارستان هاپکینس در بالتیمور امریکا، برای نخستین‌بار در جهان، طی عملیاتی به یک سرباز افغان آلت تناسلی پیوندی را وصل نمودند.

دویچه‌وله با نشر گزارشی نوشته، یک سرباز افغان که در نتیجه انفجار بمب کنار جاده‌یی در افغانستان، دست‌گاه تناسلی‌ خود را کاملا از دست داده بود، برای اولین بار در جهان پیوند دستگاه تناسلی کامل “آلت و بیضه” را دریافت کرد.

به نقل از گزارش؛ هرچند این عملیات بالای سرباز زخمی افغان به تاریخ ۲۶ مارچ سال روان میلادی صورت گرفته بود، اما داکتران بیمارستان هاپکینس در بالتیمور این خبر را در جریان هفتۀ جاری اعلام کرده‌اند.

در گزارش آمده که یک تیم نه نفره از جراحان پلاستیک و دو جراح یورولوژیست برای ۱۴ ساعت این کهنه سرباز را در اتاق عملیات جراحی کردند که در آن جراحان آلت، کیسه بیضه بدون تخم و دیواره جزئی شکم را از یک اهدا کننده به این سرباز پیوند زده اند.

داکتر وی. پی. آندریو لی، سر طبیب جراحی پلاستیکی و زیبایی در آن بیمارستان گفته که امیدواریم این پیوند بتواند به این جوان کمک کند تا از این به بعد سیستم ادرار و کارایی جنسی تقریبا عادی داشته باشد.

باید گفت که عملیات جراحی این سرباز شامل پیوند پوست، عضله، “تاندون ها” یا رباط های کشی، اعصاب، استخوان و رگ های خونی می باشد؛ اما سرباز افغان به دلایل گوناگون خواسته تا هویت محفوظ باقی بماند.

باید گفت که بخش جراحی بیمارستان هاپکینس قبل از این موفق شده بود که اولین پیوند بازوی دوگانه در امریکا را روی هر دو دست یک کهنه سرباز مصدوم انجام دهند.