کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که ثبت نام نامزدان برای انتخابات شورای ملی در ۵ام ماۀ جوزای سال روان آغاز می‌گردد.

عبدال‌بدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ام‌روز در نشستی در کابل گفت که ثبت نام رای دهنده‌گان برای انتخابات در مراکز ولایت‌های کشور آغاز گردیده‌ و به زودی در ولسوالی‌ها نیز آغاز خواهد شد.

آقای صیاد در این نشست گفت که تاریخ ثبت نام نامزدان برای انتخابات شورای ملی، ۵ جوزا تعیین شده و خاطر نشان ساخت که به تاریخ ۲۲ جوزا خاتمه خواهد یافت.

او علاوه کرد که کمیسیون مستقل انتخابات پس از بررسی‌های همه‌جانبه مطابق قانون انتخابات، فهرست نهایی نامزدان را در انتخابات شورای ملی، به تاریخ ۱۲ اسد اعلام خواهد شد.

باید گفت که آقای صیاد اطلاعات بیش‌تر در این مورد نه‌داد.

تاریخ ثبت نام نامزدان انتخابات شورای ملی در حالی از سوی کمیسیون مسقتل انتخابات اعلام می‌گردد که روند ثبت نام‌ رای‌ دهنده‌گان برای انتخابات پیش‌رو به شدت با بی‌میلی باشنده‌گان کشور روبرو شده‌است.

هرچند از آغاز روند ثبت نام رای‌ دهنده‌گان برای انتخابات بیش از یک هفته می‌گذرد، اما گزارش شده که در این مدت بیش از ۵۰ هزار تن در سراسر کشور ثبت نام نکرده‌اند.

روز گذشته، رییس اجرایی کشور نیز در نشست شورای وزیران هشدار داد که اگر روند ثبت نام رای دهنده‌گان به موفقیت صورت نگیرد، پروسۀ سیاسی در افغانستان با بحران مواجه خواهد شد.

با وجود این همه مشکلات دیده شود که آیا انتخابات پیشرو به صورت شفاف و با اشتراک گسترده مردم برگزار خواهد برگزار گردید یا خیر؟