۸ مارچ روز بین‌‌المللی همبستگی زنان در جهان است که از این روز همه‌ساله در شماری از کشورها به شمول افغانستان تجلیل می‌گردد.

به همین ارتباط شماری از نهاد مدافع از حقوق زنان در افغانستان، ام‌روز( پنج‌شنبه، ۱۷ حوت) در نشستی در کابل روز هم‌بستگی زنان را تجلیل کردند و سخن‌رانان آن، در مورد مشکلات موجود که زنان کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اظهار نگرانی کرده‌اند.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر  افغانستان ضمن گفتن تبریک روز هم‌بستگی زنان به هم‌‌قعطارانش، افزود زنان کشور به‌خاطر به دست آوردن حقوق شان، مبارزه نمایند و اجازه ندهند که مخالفت کرامت انسانی با آن رفتار شوند.

خانم سمر گفت که زنان در ساحۀ کاری‌شان نباید زمینۀ تصرف مردان را بالای شان مساعد بسازند و تاکید کرد که باید آنان اجازه ندهند که حقوق شان در نهادهای مختلف دولتی پایمال گردد.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر بیان کرد که هم‌قعطاران او باید کوشش نمایند که فضای مصؤونیت را برای شان مساعد بسازد و افزود که نهادش برای هم‌کاری در صورت بروز کدام مشکل، به شکل همه جانبه هم‌کاری می‌نماید.

او گفت که زنان به خاطر از بین بردن فرهنگ معافیت باید صدای شان را بکشند و به وزارت‌خانه‌ها گوش زد کرد که آنان باید بالای ارتقای ظرفیت بانوان کار نماید.

از سوی‌هم، رولا غنی، بانوی اول کشور هم‌چنان با صدور پیامی تصویری ضمن تبریک گفتن روز جهانی زن به تمام خانم‌های کشور گفت که زنان افغانستان قهرمان واقعی هستند.

بانوی اول کشور گفت که زنان افغانستان در حال حاضر با مشکلات گوناگون روبرو اند؛ اما با وجود آن برای مبارزه با آن از هیچ گونه تلاش شان دریغ نورزیده‌اند.

او هم‌چنان گفت که در وضعیت زنده‌گی زنان افغانستان در جریان سال‌های گذشته پیش‌رفت‌های خوبی به وجود آمده و افزود که حکومت متعهد بر کار بیش‌تر در این بخش می‌باشد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که افغانستان هنوز از جمله مکان‌های در جهان به حساب می‌رود که زنان در آن در بدترین وضعیت قرار دارد.

شماری از فعالان در عرصۀ حقوق زنان به این باور اند که تا هنوز کار بنیادی به‌خاطر به‌تر شدن وضعیت زنان صورت نگرفته و کارهای انجام شده، نمایشی بوده‌اند.